2008. július. 18. 13:43 MTI Utolsó frissítés: 2008. július. 18. 13:29 Világ

Újabb nukleáris hulladékszivárgás Franciaországban

Radioaktív urániumot tartalmazó folyékony hulladék szivárgott ki egy meghibásodott föld alatti vezetékből a nukleáris fűtőanyagot gyártó FCBC üzemben, a dél-franciaországi Romans-sur-Isere-ben.

Az újabb baleset alig tíz nappal azután történt, hogy a dél-franciaországi Bollene-ben, a Tricastin Atomerőmű területén található egyik nukleáris hulladék-feldolgozó telepen egy tartály tisztítása alatt megközelítőleg 75 kilogramm radioaktív urániumot tartalmazó folyékony hulladék ömlött ki, és került a környékbeli folyókba -  közölte a francia nukleáris hatóság (ASN).

A július 8-án történt balesetet az ASN a nemzetközi INES hét fokozatú skálán a legalacsonyabb, 1. fokozatúnak nyilvánította, s jelezte, hogy az nem jelentett közvetlen egészségügyi veszélyt a lakosságra. A hatóság szerint az újabb baleset nem hozható összefüggésbe az előzővel, mert a másodiknak semmilyen környezeti hatása nincsen.

A hatóságot csütörtök délután értesítette az FCBC arról, hogy a csőrendszeren végzett munkálatok során meghibásodást észleltek. Az ASN három ellenőre megvizsgálta az eset körülményeit és azt, hogy milyen óvintézkedések szükségesek.

"Az első vizsgálatok azt mutatják, hogy a környezetre semmilyen hatással nem jár a feltehetően több évvel ezelőtt történt meghibásodás, a kiszivárgott urániummennyiség nagyon gyenge, alig néhány száz gramm körüli" - közölte Evangelia Petit, a nukleáris hatóság szóvivője.

Véleménye szerint a földalatti cső körül a föld nagyon vastag, és a közelben semmilyen természetes víz nincsen, amelybe nukleáris hulladék kerülhetett volna a szivárgás miatt. Az ellenőrök a meghibásodott cső teljes vizsgálatát elrendelték a felgyülemlett uránium pontos mennyiségének megállapítására.

A francia kormány csütörtökön azt kérte a Nukleáris Biztonságvédelmi Intézettől (IRSN), hogy valamennyi francia atomerőmű környezetvédelmi és radioaktivitási állapotáról készítsenek jelentést, és ellenőrizzék az erőművek közeli vizek állapotát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.