A pápa az anglikán egyházra és Kínára célozgatott
XVI. Benedek pápa szerint sorsdöntő válaszúthoz érkezett a keresztény felekezetek ökumenikus mozgalma.
A katolikus egyházfő ezt az ausztrál keresztény felekezetek vezetőivel Sydneyben tartott találkozón mondta, amelyen részt vettek a többi között az anglikán, a lutheránus és a metodista felekezetek képviselői is.
„Azt hiszem, egyet fognak érteni azzal, hogy az ökumenikus mozgalom sorsdöntő válaszúthoz érkezett” – mondta a pápa, aki szerint „állandóan fohászkodni kell Istenhez, hogy újítsa meg elménket” a keresztény egység keresésében.
A katolikus egyházfő nem fejtette ki részletesen véleményét, de vélhetően a 77 millió hívőt számláló anglikán közösségen (világunión) belüli válságra utalt, amely a homoszexuális és női püspökök felszentelése miatt bontakozott ki. A liberális és konzervatív papság vitája a szakadás szélére sodorta a homoszexualitását nyíltan vállaló Gene Robinson püspökké avatása 2003-ban.
Tovább mélyítette a válságot, amikor az angol anglikán egyház szinódusa július elején megszavazta, hogy a jövőben női püspökök is szolgálhatnak az egyházban. Emiatt a tradicionalista szárny az unióból való tömeges kivonulással fenyegetőzött, a Vatikán pedig tudatta, hogy ez a megbékélés újabb akadályát fogja jelenteni a két egyház között.
A pénteki találkozón a pápa hangsúlyozta, hogy a vallás alapvető joga mindenkinek, és nem szorítható földrajzi keretekbe. A pápa nyilvánvalóan olyan országoknak szánta intelmét, mint Kína, ahol az állam megpróbál kordában tartani egyes felekezeteket, s ahol a „hivatalos” katolikus egyház Peking közvetlen felügyelete és irányítása alatt működik.