2008. február. 14. 19:44 MTI Utolsó frissítés: 2008. február. 14. 19:13 Világ

Éjfélkor hatályba léphet a koszovói EU-misszió felhatalmazása

Diplomaták szerint péntek éjfélkor hatályba léphet a koszovói EU-missziónak adott felhatalmazás.

Diplomaták szerint péntek éjfélkor hatályba léphet a koszovói EU-missziónak adott felhatalmazás.

Az Európai Unió koszovói missziójának, az EULEX-nek az a célja, hogy - átvéve az ENSZ-től a Koszovó feletti nemzetközi felügyeletet - gondoskodjon a szerbiai tartományból önálló állammá váló, zömmel albánok lakta terület függetlenedési folyamatának jogállami mederben tartásáról, ellenőrizze a politikai demokrácia és az emberi jogok - azon belül különösen az ott maradó szerbek kisebbségi jogainak - tiszteletben tartását a függetlenség első éveiben.

A misszió összesen mintegy 1800-2000 emberből, főleg rendőrökből és igazságügyi szakemberekből áll. Már hetek óta Pristinában tartózkodik egy 120 fős előkészítő csoport.

A műveleti terv jóváhagyása írásos eljárási formában történik. Eszerint - közölték csütörtökön diplomáciai források - ha péntek éjfélig egyetlen EU-tagállam sem emel kifogást, a misszió bármikor indítható.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.