2008. február. 08. 13:20 MTI Utolsó frissítés: 2008. február. 08. 13:38 Világ

A koszovói függetlenség és a rideg valóság

Magasabb életszínvonal, stabilitás, munkalehetőség és nyitás a külvilág felé - ezt remélik Koszovó függetlenségétől a túlnyomórészt albánok lakta dél-szerbiai tartomány lakosai. A várakozásokat azonban hamar lehűtheti a rideg valóság.

© MTI - Koszticsák Szilárd
"Minden jobb lesz a függetlenség után, több lesz a munkalehetőség" - vélekedett egy 35 éves pristinai napszámos, aki már három éve munkanélküli. Reményei szerint Koszovó függetlenné válása után iskoláztatni tudja majd három gyermekét. "Nekik már olyan életük lesz, mint Nyugaton" - tette hozzá.

A Világbank adatai szerint Koszovóban jelenleg a lakosság 45 százaléka munkanélküli, és a kétmillió koszovói albán több mint harmada napi 1,5 eurónál kevesebb jövedelemből tengődik. A tartomány népességének jelentős részét fiatalok alkotják, többségük munkanélküli, és a diákok általában nyomorúságos körülmények között élnek.

Agim Zogaj, a pristinai egyetem politikatudományi tanszékének vezetője szerint a koszovói vezetésnek korrupciómentes jogállamot kell létrehoznia annak érdekében, hogy a jövőben lehetővé váljon Koszovó európai uniós integrációja. "Képesek vagyunk modern, az európai normáknak megfelelő államot létrehozni" - mondta a professzor.

A koszovói albánok abban bíznak, hogy a külföldi tőke intenzív beáramlása, illetve a tervezett adományozó konferenciától várható támogatás hamar a fejlődés útjára állítja a szakadár tartományt. Az infrastruktúra fejlesztéséhez több százmillió euró uniós támogatásra is számíthatnak.

Az életszínvonal gyors javulásával kapcsolatos remények azonban sokkal kevésbé kecsegtetőek. "A helyi vezetők évek óta ismételgetik, hogy a függetlenné válás után minden jobb lesz. Nagyon rövid távon azonban nem lehet fellendülést várni. Akár súlyos társadalmi feszültséget szülhet az elégedetlenség amiatt, hogy az emberek nem érzékelnek majd javulást az életükben egyik napról a másikra" - mondta egy európai elemző.

"Naivitás lenne abban bízni, hogy a dolgok azonnal meg fognak változni, hiszen súlyos problémák vannak a terület áramellátásában, nincsenek pályaudvarok, az utak felújításra szorulnak, nincs működőképes ipar és mindent áthat a korrupció" - állítja egy helyi közgazdász. Elemzők szerint minden attól függ, hogyan működnek majd az intézmények, és mennyire lesz képes jól irányítani Koszovót a vezetése.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.