2008. január. 06. 19:15 MTI Utolsó frissítés: 2008. január. 06. 17:18 Világ

Először esett 50 százalék alá a francia elnök népszerűségi indexe

Hét pontot esett a múlt hónap óta Nicolas Sarkozy francia államfő népszerűségi indexe, és elnökké választása óta először süllyedt 50 százaléka alá - derül ki a CSA közvélemény-kutatóintézetnek a Le Parisien című napilapban vasárnap közzétett felméréséből.

Sarkozy francia elnök. Már nem bíznak benne oly sokan
© Stiller Ákos
Arra a kérdésre, hogy „Bízik-e vagy sem abban, hogy Nicolas Sarkozy köztársasági elnök hatékonyan veszi fel a harcot az országot sújtó problémákkal?”, a január 2-3-án 1010 nagykorú személy megkérdezésével készült közvélemény-kutatás szerint a franciáknak már csak 48 százaléka válaszolt igennel a decemberi 55 százalékkal szemben. A megkérdezettek 45 százaléka nem bízik az államfőben, hét százalék pedig nem mondott véleményt.

A francia elnök népszerűségi indexe július óta 17 pontot esett vissza, amely Pascal Perrineau politológus szerint részben természetes és elkerülhetetlen volt a választást követő nyári kivárási időszak után. Az elmúlt havi óriási népszerűségvesztést a szakértő ugyanakkor két tényezővel magyarázta a France Info hírrádiónak adott interjújában.

Annak ellenére, hogy az államfő nem győzi hangsúlyozni: a franciák vásárlóerejének növelése jelenti számára a prioritást, a francia statisztikai hivatal (INSEE) kimutatásai szerint a kiürült államkasszával tisztában lévő franciák szociális és gazdasági kérdésekben még soha nem voltak olyan pesszimisták, mint jelenleg.

Másrészt viszont Sarkozynek Carla Bruni énekesnővel, egykori modellel folytatott viszonya minden részletének szándékos kiteregetése a sajtóban nem tetszik a francia választók egy részének, elsősorban a hagyományosabb erkölcsi értékkel rendelkező időseknek, valamint a politikai élet szereplőitől másfajta magatartást elváró nőknek és fiataloknak – állítja a politológus.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.