India új Kiotó helyett fejenkénti határértékeket akar
India nem akar új éghajlatvédelmi megállapodást a 2012-ben lejáró kiotói egyezmény helyett - közölte szerdán az indonéziai Bali szigetén, az ENSZ szervezésében zajló klímavédelmi konferencián Kapil Szibal, az indiai kormánynak a tudomány és technológia ügyeivel foglalkozó minisztere.
Síkra szállt viszont azért, hogy ehelyett határozzák meg kötelezően az egész világon az üvegházhatást okozó gázok egy főre jutó kibocsátásának határértékét. Emlékeztetett arra, hogy míg India egy főre jutó károsgáz-kibocsátása évi 1 tonna, addig mindegy egyes amerikaira 20 tonna esik. "Sürgetően szükséges ezt a mértéktelen fogyasztást megállítani, és egyenlő fejenkénti határértéket megállapítani" - mondta az indiai szakminiszter.
India megszólalását feszült várakozás előzte meg a konferencián, tekintve hogy a szubkontinens a fejlődő országok 77 tagú csoportjának egyik vezető állama, és eddig nem foglalt világosan állást a klímavédelem kérdésében. A bali konferencián részt vevő országok többsége szeretné lefektetni egy új klímavédelmi megállapodás alapjait, amely felváltaná a 2012-ben lejáró kiotói egyezményt.
Szibal ezzel szemben úgy vélte, hogy csak az ipari országoknak kellene a kiotói jegyzőkönyv keretei között új, becsvágyó célokat megfogalmazniuk az üvegházhatást okozó gázok csökkentése végett. Azt mondta, hogy a fejlődő országoknak átfogó pénzügyi segítségre van szükségük az éghajlatváltozáshoz történő alkalmazkodáshoz, nemkülönben ahhoz, hogy technológiájukat a lehetőség szerint leginkább környezetkímélő gazdasági fejlődéshez igazítsák.
A bali konferencián jelen lévő diplomaták szerint India attól tart, hogy egy új klímavédelmi egyezmény nyomást gyakorolna rá, hogy fogadjon el károsgáz-kibocsátási határértéket. A kiotói jegyzőkönyv csak az ipari országokat kötelezte erre.