2006. december. 18. 19:40 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 18. 19:43 Világ

WSJ: a kiotói egyezmény nem hatékony

A kiotói klímaegyezmény korlátozásai nem hatékonyak, az Egyesült Államokban az utóbbi években kevésbé növekedett a széndioxid-kibocsátás, mint Európában - írja a konzervatív The Wall Street Journal.

A mértéktartó New York-i újság által közölt adatok szerint a legfontosabb üvegházhatást kiváltó gáz, a széndioxid kibocsátása 2000 és 2004 között az Európai Unió országaiban 4,5, míg a tengerentúlon csak 2,1 százalékkal növekedett.

A "cinikus" megfigyelők azzal érvelnek, hogy Amerikában a javulást a gazdaság növekedési ütemének mérséklődése okozta - írja lap, amely szerint Amerikában főként a demokraták "erőltetik" a kiotói egyezmény szempontjait. Az 1990 és 1995, illetve az 1995 és 2000 közötti időszakban a széndioxid-kibocsátás növekedési üteme az Egyesült Államokban (6,4, illetve 10,1 százalék) még messze meghaladta az európai mutatót (-2,2, illetve 2,2 százalék). A konzervatív újság viszont rámutat: az utóbbi években az EU-ban is lelassult a gazdaság növekedési üteme, az amerikaihoz képest mégis kétszeres széndioxid növekedési ütemet mértek.

A The Wall Street Journal szerint a zöld lobbi minden igyekezetével azon van, hogy "bemocskolja" Amerikát, amely szerinte nem törődik a környezettel. Pedig a tények tények, amelyek ezt nem támasztják alá.

A lap szerint az állami tilalmak, az európai széndioxid-kibocsátási kvótákkal folytatott kereskedelem rendszere nem hozta meg a kívánt hatást. Az öreg kontinens ismét tanulhat az Egyesült Államoktól, ahol a gazdasági növekedés és a tisztább technológiák használatának ösztönzésével, például a széntüzelési erőműveknek nyújtott adókedvezményekkel érték el a káros gázkibocsátás csökkenését. Sok európai vállalat ezenkívül a korlátozások nélküli országokba, egyebek mellett Kínába és Indiába telepíti üzemeit, ami szebbé teszi ugyan az európai adatokat, de a Föld összkibocsátásán nem javít.

A The Wall Street Journal szerint az egész ügy tanulsága az, hogy a globális felmelegedésért felelős gázok csökkentését a magánszektor bátorításával, semmint visszafogásával lehet elérni.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.