2007. október. 03. 11:24 MTI Utolsó frissítés: 2007. október. 03. 11:25 Tech

Klímaváltozás: párizsi tavasz Svédországban?

A klímakutatók előrejelzése szerint Svédország éghajlata néhány évtizeden belül olyan lesz, mint ma Észak-Franciaországé.

A prognózisok szerint a telek jóval enyhébbek lesznek, a nyár viszont tovább tart, s lényegesen kevésbé csapadékos, mint napjainkban. A változások elsősorban az ország nyugati részét érintik.
 
A tudósok víziója szerint a ma még kopár hegyeket dús vegetáció borítja, a svéd fővárosban pedig 2080-ra az éghajlat leginkább a párizsi időjárásra hasonlít majd.
 
A svéd tudósok szerint mindent egybevetve, hazájuk a többi országgal összehasonlítva kevésbé szenvedi meg a globális felmelegedést.
 
Bengt Holgersson svéd klímakutató szerint a globális felmelegedés negatív és pozitív hatásai kiegyenlítik egymást. Egyrészt gyakoribbá válnak az árvizek és a földcsuszamlások, fokozódik a talajerózió, különösen a parti szakaszon, s romlik a víz minősége. A magasabb hőmérséklet kedvez a fertőző betegségeknek, amelyek lényegesen gyorsabban terjednek majd a jövőben.
 
Növekszik a Balti-tenger vizének hőmérséklete, ami a svédek által olyannyira kedvelt tőkehal eltűnéséhez vezet majd.
 
Másrészt a prognosztizált klímaváltozások kedvezőbb feltételeket teremtenek a földművelés és az erdőgazdálkodás számára. Megnyúlik a mezőgazdasági kultúrák vegetációs periódusa, ezáltal növekszenek a hozamok.
 
A hó olvadása következtében több villanyenergiát termelnek a vízierőművek, párhuzamosan csökkennek a fűtési költségek.
 
Bengt Holgersson meggyőződése szerint a svédeknek már ma el kellene gondolkodniuk azon, hogy hogyan kellene majd alkalmazkodniuk az új időjárási viszonyokhoz, hogy időben felkészülhessenek az elkerülhetetlen változásokra.
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.