2007. december. 02. 20:15 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. december. 03. 18:16 Világ

Chávez akár élethosszig elnök lehet, ha győz

Népszavazás zajlik több kérdésben Venezuelában. A voksolás egyebek mellett Hugo Chávez baloldali elnököt korlátlanul újraválaszthatóvá teheti. A jelen helyzet szerint 2012-ig lehetne elnök.

XXI. századi szocializmus - Chávez szerint
Alapvető változtatásokat akar bevezetni Chávez új alkotmánymódosító csomagjával, amelynek kérdéseiben népszavazás zajlik. Egyebek mellett:

- az elnök korlátlanul újraválasztható lehet
- véget vetne a Központi Bank önállóságának
- az ország adminisztratív körzeteit újraosztaná
- hatórás munkanapot vezetne be
- 18-ról 16 csökkentené a szavazóképes kort
Chávez a szétforgácsolt ellenzékkel szemben könnyedén nyerte meg egyik választást a másik után, élete legnehezebb kampányát tudhatja maga mögött.
   
Chávez 10 százalékpontos győzelemre számít, a közvélemény-kutatások többsége azonban fej-fej melletti küzdelmet jósolnak az - elnök megfogalmazása szerint a "XXI. századi szocializmust bevezető" - alkotmányreform támogatói és ellenzői között. Utóbbiak a demokrácia elleni támadást látják az újításokban.
   
Miután már a kampányt is erőszakcselekmények kísérték, sok venezuelai politikai zavargásoktól tart a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetéhez (OPEC) tartozó országban, ha a vesztes fél nem fogadja el a vasárnapi voksolás eredményét.
   
Chávez leadja voksát
Szerinte jó volna, ha ő volna 2050-ig
© MTI
A kongresszusban már most az elnökhöz hű erők vannak többségben, és bírálói szerint Chávez a legfelsőbb bíróságot és az országos választási bizottságot is híveivel töltötte meg. Ellenfelei attól tartanak, hogy új jogköreivel élve diktatúrát fog bevezetni a dél-amerikai országban. A reformok az elnök táborában sem találtak osztatlan támogatásra: a munkanélküliség, a bűnözés, a lakásgondok és az alapvető élelmiszerek hiánya sokkal inkább foglalkoztatja az átlagembereket.
   
Mivel mérsékelt támogatói is aggályosnak tartják, hogy az alkotmánymódosítással túl sok hatalom összpontosulna az államfő kezében, Chávez a kormányzásáról szóló véleménynyilvánításnak igyekezett beállítani a népszavazást, miközben a washingtoni kormányzat és a hazai bírálói elleni kirohanásokkal fűszerezte kampányát. "Aki igent mond, az Chávezre szavaz, aki nemet, az George W. Bushra, az Egyesült Államok elnökére" - jelentette ki hívei előtt Kuba és Irán szoros szövetségese egy pénteki caracasi tömeggyűlésen.
   
A reformok nem csak azt biztosítanák az elnök számára, hogy mindaddig hatalmon maradhat, amíg megnyeri a választásokat, hanem ellenőrzést a központi bank és az olajexportból származó magas jövedelmeknek köszönhetően felhalmozódott valuta- és devizatartalékok felett. Az alkotmánymódosítás rendelkezik a napi munkaidő hat órára csökkentéséről és a társadalombiztosítás előnyeinek kiterjesztéséről a be nem jelentett munkavállalókra is, többek között az utcai árusokra.
   
Chávez egyre növekvő Egyesült Államok-ellenes tömböt vezet Dél-Amerikában, ecuadori és bolíviai szövetségesei szintén alkotmánymódosításokkal igyekeznek kiszélesíteni elnöki jogköreiket és az energiaforrások feletti állami ellenőrzést.
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.