2007. október. 04. 16:19 MTI Utolsó frissítés: 2007. október. 04. 16:17 Világ

Az E.ON vezérigazgatója Brüsszelre fúj

Kikelt az uniós energiapiaci liberalizáció ellen a német áramszolgáltató óriás, a Magyarországon is érdekeltségekkel rendelkező E.ON vezérigazgatója. Szerinte a vállalatok maguk is el tudják dönteni mit tegyenek aktíváikkal.

Az EU bizottsága ugyanis liberalizációs javaslata szerint arra kényszerítené a nagy energiaszállító vállalatokat, hogy adják el, vagy helyezzék más (független vállalkozás) ellenőrzése alá infrastruktúrájuk bizonyos részeit. A vállalatok tisztában vannak azzal, mi számukra az üzlet. Az eladás - az E.On energiaátviteli rendszeréé - attól függ, mik az üzleti megfontolások - tűnt ki szavaiból.

Wulf Bernotat abban is kételkedik, hogy ez a liberalizáció, az energiaszolgáltatók széttördelése alacsonyabb energiaárakhoz vezetne a fogyasztók részére, Brüsszel ilyen irányú ígérete úgymond csalóka. Becslése szerint ugyanis az energia egyre drágább lesz, az energiaár olcsóbbítása így nehezen lesz teljesíthető.

Bernotat azt is "nagyon furcsa fejleménynek" nevezte, amit a bizottság javasol, nevezetesen megtiltaná külföldi vállalatok számára (mint amilyen például az orosz Gazprom) energiaszolgáltató hálózat megvásárlását az EU-ban mindaddig, amíg az adott (vásárló) cég országa nem köt az ügyben megállapodásokat Brüsszellel. A szabad piac, a tőke szabad mozgása elvének elismerése mellett egyes lehetséges beruházók elvileg előforduló kirekesztése megkérdőjelezhető.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.