Szöul cáfolja, hogy 20 millió dollárt fizetett a túszokért a táliboknak
Egy afganisztáni tálib vezető szerint a dél-koreai kormány 20 millió dollárt fizetett a csütörtökön szabadon engedett 19 túszért. Szöul ismét cáfolta a váltságdíjról szóló bejelentést.
Az iszlamista szervezet névtelenséget kérő magas rangú szóvivője, aki magát a 10 fős legfőbb tálib tanács tagjának nevezte, a brit hírügynökségnek szombaton adott exkluzív interjúban közölte: a pénzt fegyverek vásárlására, kommunikációs hálózatuk fejlesztésére, valamint öngyilkos merényletekre használják fel.
Szöul több ízben is cáfolta az elmúlt napokban, hogy váltságdíjat fizetett volna a dél-koreai keresztény közösség Afganisztánban foglyul ejtett tagjainak kiszabadulásáért. Szombaton egyenesen a köztársasági elnöki hivatal szóvivője nyilatkozott, aki leszögezte: a túszok kiszabadulásának feltétele a dél-koreai csapatok Afganisztánból való kivonása és a missziós munka leállítása volt.
A tálibokkal való egyezkedés miatt sok kritika érte a dél-koreai kormányt. A bírálók szerint Szöul megsértette azt a nemzetközileg elfogadott normát, mely szerint terroristákkal nem tárgyalnak és ezzel egyfajta "legitimitást" adott az iszlamista szervezetnek.
A volt foglyok pénteken este érkeztek meg Kabulból Dubajba, és a tervek szerint szombaton utaznak haza Dél-Koreába.
Kari Mohamed Juszef, a tálibok szóvivője később a brit hírügynökségnek nyilatkozva cáfolta a váltságdíjról szóló bejelentést. Mint mondta, pénz elfogadása "lejáratná" a tálibokat. A két, egymásnak ellentmondó nyilatkozatra egyelőre nincs magyarázat.
Amennyiben csakugyan pénz cserélt gazdát a dél-koreai túszok kiszabadulása kapcsán, úgy Afganisztán roppant veszélyes hellyé válhat minden külföldi számára Az ő mozgásszabadságukat már amúgy is erősen korlátozza az attól érzett félelem, hogy tálibok vagy közönséges banditák bármikor elrabolhatják őket.