2007. augusztus. 29. 17:56 MTI Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 29. 18:03 Világ

A tálibok összesen tizenkét dél-koreai túszt engedtek szabadon

Az afganisztáni tálibok összesen tizenkét dél-koreai túszt, tíz nőt és két férfit engedtek szabadon szerdán.

A 12 foglyot három csoportban, három különböző helyszínen és időpontban adták át a tálibok a nap folyamán a Nemzetközi Vöröskereszt afganisztáni képviselőinek Gazni város közelében. Először három nő, majd négy nő és egy férfi, végül három nő és egy férfi nyerte vissza szabadságát. A legutóbbi négy fogoly szabadon engedésekor Juszuf Ahmadi, a tálibok szóvivője telefonon közölte: terveik szerint csütörtökre valamennyi dél-koreai túszukat elengedik.

A tálibok kedden a dél-koreai diplomatákkal közvetlenül folytatott tárgyalásokon megállapodtak arról, hogy hamarosan, 3-4 napon belül szabadon engedik a még fogságukban lévő 19 dél-koreai túszt, ha Szöul az év végéig kivonja összes katonáját és a továbbiakban tartózkodik a keresztény misszionáriusi tevékenységtől a közép-ázsiai iszlám országban. Dél-Korea egyébként már a túszejtés előtt, attól függetlenül elhatározta, hogy kivonja 200 fős kontingensét Afganisztánból.

Összesen 23 dél-koreai segélymunkást ejtettek túszul július 19-én a dél-afganisztáni Gazni tartományban. Szabadon engedésük fejében az emberrablók a kabuli kormány által bebörtönzött társaik elengedését akarták elérni. Miután Kabul nem tett eleget követelésüknek, néhány nap különbséggel, többszörös határidő-módosítással kivégeztek két férfit. Nem sokkal később, a dél-koreai küldöttséggel folytatott első tárgyalási forduló után a tálibok elengedtek két beteg nőt. Jelenleg még hét túsz - négy nő és három férfi - van a szélsőséges iszlamisták fogságában.
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.