2007. június. 08. 09:42 MTI Utolsó frissítés: 2007. június. 08. 09:37 Világ

Visszaállítanák a guantánamói foglyok polgári jogait

Az amerikai szenátus igazságügyi bizottsága jóváhagyta azt a törvénytervezetet, amely visszaállítaná a guantánamói amerikai támaszponton őrzött, terrorizmussal gyanúsított foglyok polgári jogait.

A 11 igen és 8 nem szavazattal elfogadott törvénytervezet kiterjesztené a habeas corpus szabályt a foglyokra, akiknek így joga lenne polgári bíróságnál panaszt tenni a fogva tartás ellen. A törvénytervezet a szenátus elé kerül.
 
A jelenleg érvényes törvények értelmében a guantánamói amerikai haditengerészeti támaszponton őrzött több száz fogolynak, mint "ellenséges harcosnak" nincs alkotmányos joga ahhoz, hogy amerikai polgári bírósághoz forduljon.
 
Patrick Leahy demokrata párti szenátor reményét fejezte ki, hogy a szenátus "kijavítja ezt a történelmi hibát". A januárban benyújtott törvényjavaslatnak Leahy és a republikánus párti Arlen Spencer szenátor a társszerzője.
 
Az angolszász jogrendszerekben a habeas corpus szabály védi az állampolgárokat a hatóságok túlkapásaitól.
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.