2006. december. 16. 14:11 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 16. 13:16 Világ

Guantánamo bezárást követelte az Amnesty Budapesten

A guantánamói fogolytábor bezárását követelték az Amnesty International aktivistái szombaton Budapesten az Amerikai Egyesült Államok nagykövetsége előtt, néhány héttel a börtön fennállásának ötödik évfordulója előtt.

A nagykövetség előtt tiltakozók egy ketrecbe zárva, narancssárga rabruhában, fejükön fekete csuklyával hívták fel a figyelmet a guantanamói rabok helyzetére.
   
"Elismerjük és egy pillanatig sem vonjuk kétségbe azt, hogy vannak emberek, akik veszélyt jelenthetnének, viszont már rég látjuk, hogy Guantánamot nem megoldásnak, hanem a nemzetközi jog kijátszásának használják" - mondta Fodor Márk az Amnesty Magyarország vezetője.
   
Fodor hozzátette, az akció apropójául szolgált, hogy az USA a napokban újabb, 178 cellából álló börtönt nyitott meg a táborban, ahová több mint negyven rabot már átszállítottak.
   
A genfi egyezmény tiltja a kínzást, a kegyetlen, az emberi méltóságot sértő bánásmódot Guantánamóban ugyanakkor semmibe veszik ezeket az alapvető emberi jogokat - áll az Amnesty International közleményében.
   
Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter 2006 tavaszán londoni látogatásán kijelentette, az Egyesült Államok csak addig akarja fenntartani a guantánamói támaszponton működő tábort, amíg az szükséges, és "örömmel zárja majd be, ha a körülmények ezt megengedik". Elmondta, hogy már több száz személyt engedtek szabadon, vannak azonban olyanok a táborban, akiket nem lehet biztonsággal visszaengedni hazájukba.
   
George Bush amerikai elnök 2001 végén adott parancsot a tábor létrehozására, az első rabokat 2002. január 11-én szállították Afganisztánból Guantánamóba.
   
A börtön megnyitása óta összesen mintegy nyolcszáz embert tartottak fogva a táborban. Jelenleg körülbelül 430 fogvatartott van Guantánamón, akik 35 különböző nemzetiséghez tartoznak. Eddig egyetlen foglyot sem ítélt el az Egyesült Államok bűncselekmény miatt - mutat rá az Amnesty International.
   
A guantánamói tábort a 19. század végén hozták létre, a 20. század elején pedig az Egyesült Államok bérbe vette a telepet a kubai államtól.
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.