2007. február. 16. 17:08 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 16. 17:09 Világ

Nem beszélhet guantánamói foglyokkal az ET képviselője

Dick Marty, a CIA illegális európai fogolyszállításait vizsgáló jelentéstevő pénteken Strasbourgban közölte: Washington elutasította azt a kérését, hogy ellátogathasson az Egyesült Államok által fenntartott guantánamói börtönbe, és beszélhessen foglyokkal.

Az Európa Tanács (ET) parlamenti közgyűlésének svájci képviselője azt tervezte: Manfred Nowakkal, az ENSZ kínzási és fogolyügyekben illetékes jelentéstevőjével együtt utazik Guantánamóba, hogy kikérdezzen néhány foglyot azokról a beszámolókról, amelyek szerint korábban titkos európai börtönökben tartották őket fogva.

"Az Egyesült Államok nagyon rövid választ küldött, amelyben az áll, hogy nem tudják teljesíteni (Marty) kérését a foglyokkal való találkozásra és kikérdezésükre vonatkozóan" - mondta el az emberi jogi kérdésekkel foglalkozó Európa Tanács (ET) szóvivője.

Marty az általa összeállított és az ET parlamenti közgyűlése által tavaly júniusban elfogadott jelentésben azt állította: az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) titokban Európa-szerte szállított repülőgépeken terrorizmussal gyanúsított foglyokat, és több országban titkos fogdákat, sőt valóságos kínzókamrákat is működtetett. Marty 14 európai országot vádolt azzal, hogy valamilyen formában közreműködött a titkos CIA-akciókban.

"Ha nem beszélhetek szabadon a foglyokkal - amint az számomra kiderül az amerikai válaszból -, akkor értelmetlen lenne egy ilyen látogatás" - szögezte le Marty a szóvivő által ismertetett nyilatkozatában. "Csalódást okozott nekem az Európa Tanácsban megfigyelő státussal bíró Egyesült Államok elutasító válasza, de a vizsgálatomat folytatom" - fűzte hozzá.

Egy másik szervezet, az Európai Parlament e hét szerdáján fogadta el a CIA feltételezett illegális európai tevékenységét vizsgáló ideiglenes bizottság jelentését, több európai uniós tagországot vádolva azzal, hogy legalábbis szemet hunyt titkos légi járatok és foglyul ejtések fölött. A korábbi szövegváltozatokhoz képest kevésbé szigorú megfogalmazású dokumentum továbbra sem tartalmaz bizonyítékot arra, hogy a CIA európai uniós országok közreműködésével titkos fogdákat működtetett volna. Titkos őrizetbe vételekre és repülésekre ugyanakkor egyértelmű utalásokat tesz, és több ponton bírálja az Egyesült Államok hozzáállását. Magyarországot a jelentés kapcsán semmilyen gyanú nem érte.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.