2006. szeptember. 25. 17:29 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 25. 18:23 Világ

Irán: a busehri atomerőmű hat hónap múlva startol?

A busehri atomerőmű üzembe helyezésének előrehozatalát szorgalmazta az iráni atomenergia-szervezet vezetője, aki hétfőn Moszkvában találkozott orosz kollégájával.

Golamreza Agazadeh iráni alelnök és Szergej Kirijenko, az orosz atomenergia-hivatal (Roszatom) feje kétórás megbeszélést tartott az orosz Atomstroyexport által Dél-Iránban épített erőmű befejezéséről, s eszmecseréjüket vacsora mellett folytatják - közölte Szergej Novikov, a Roszatom szóvivője.

Agazadeh előzőleg kifejezte meggyőződését, hogy a busehri erőmű üzembe helyezéséhez hat hónap is elegendő, noha az orosz kivitelező szerint még egy teljes év kell hozzá.

Ha az erőművet más kivitelező építené, akkor már üzembe lenne helyezve - mondta Agazadeh úton Moszkvába a RIA Novsztyi teheráni jelentése szerint. Sőt, az ITAR-TASZSZ szerint Agazadeh figyelmeztette Oroszországot: ha úgy látja, hogy nem képes az erőmű átadására, akkor Irán önállóan is befejezheti az építkezést.

Kirijenko korábban azt mondta, hogy az erőművet 2007 szeptemberében helyezik majd üzembe, s novemberben kezdheti meg az áramfejlesztést.

Az Egyesült Államok szerint Irán arra használhatja ki az erőművet, hogy fegyvergyártáshoz való hasadóanyagokhoz juthasson. Moszkva szerint viszont ennek elejét veszi az a megállapodás, amelynek értelmében Busehrből minden elhasznált fűtőelemet visszaszállítanak majd Oroszországba.

Mindamellett Irán elhárította Oroszországnak azt a javaslatát, hogy az összes iráni uránt orosz területen dúsítsák. Oroszország mégis ódzkodik attól, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsában elfogadja szankciók kirovását Teheránra, amiért elutasította urándúsító tevékenységének leállítását.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.