2006. július. 15. 15:35 MTI Utolsó frissítés: 2006. július. 15. 15:43 Világ

Rendkívüli ülést tartanak az Arab Liga külügyminiszterei

Rendkívüli ülésre ültek össze az Arab Liga külügyminiszterei szombaton Kairóban, hogy megvitassák a Libanon elleni, egyre kiterjedtebb izraeli offenzívát.

Fauzi Szallúh libanoni külügyminiszter határozattervezetet terjesztett be a 22 tagú nemzetközi szervezet többi képviselője elé, amely követeli az izraeli hadműveletek leállítását és támogatja Libanon jogát "a megszállással szembeni ellenállásra minden legitim eszközzel".

A tervezet szövegében szerepel az is, hogy az Arab Liga követelje az izraeli börtönökben fogva tartott foglyok és őrizetesek szabadon engedését, és hogy a szervezet fejezze ki támogatását Libanon joga mellett, hogy "kiszabadítsa őket bármely legitim eszközzel".

Izrael megtorlásul indított átfogó támadást a szomszédos ország ellen amiatt, hogy két katonáját szerdán foglyul ejtette és elhurcolta az Irán-barát, síita Hezbollah libanoni gerillaszervezet. Ezzel egy időben, több mint két hete hadműveletet folytat a Gázai övezetben a júniusban palesztin fegyveresek által elrabolt katonája kiszabadítása és a területe ellen a Gázai övezetből indított palesztin rakétatámadások megakadályozására.

A zárt ülés keretében zajló tanácskozás diplomaták előzetes vélekedése szerint várhatóan az izraeli támadások leállítását, valamint Izrael és a palesztin területeken kormányzó Hamász illetve a Hezbollah libanoni síita lázadószervezet közötti békés rendezést szorgalmazza majd.

Ugyanezen források szerint azonban a nagyobb befolyású arab államok - Szíria kivételével - nem állnak ki teljes mellszélességgel sem a Hamász, sem a Hezbollah mellett.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.