A Balkán országai elégedettek a montenegrói eredménnyel
Üdvözölték a montenegrói népszavazás eredményét Ljubjanától Koszovón át, egészen a Moldovától elszakadt Dnyeszteren túli köztársaságig. Buckovski macedón miniszterelnök szerint "tanúi vagyunk az 1918-ban őszinte szándékokkal létrejött Jugoszlávia-terv végének."
Visszhangok Belgrádból |
A belgrádi kormányilletékesek közül egyedül Vuk Draskovic szerbia-montenegrói külügyminiszter és Mladjan Dinkic szerbiai pénzügyminiszter szólalt meg: azt mondták mindketten, hogy el kell fogadni és tiszteletben kell tartani a montenegrói polgárok döntését. A szerbia-montenegrói alaptörvény tartalmaz kitételt arra nézve, hogy amennyiben az egyik tagköztársaság ügydöntő népszavazás révén elnyeri függetlenségét, a másiknak ezt el kell ismernie. |
Agim Ceku koszovói kormányfő reményét fejezte ki, hogy Koszovó az év végéig hasonlóképpen elszakad Szerbiától. Kijelentette: Koszovó az év végén új államként követi Montenegró példáját, és akkor ezek az új államok fontos tényezői lesznek a térség stabilitásának.
Sali Berisha albán miniszterelnök szerint a döntéssel a régió szabadabb, és az euro-atlanti integrációhoz vezető úton stabilabb, biztonságosabb lett. Egyben üdvözölte azt is, hogy Belgrád elfogadta a döntést.
Teljes mértékben támogatja a referendum eredményét Milorad Dodik boszniai szerb miniszterelnök. Szerinte a legfontosabb fejlemény az volt, hogy a montenegróiak megőrizték nyugalmukat.
A Dnyeszteren túli köztársaság számára minta lesz a montenegrói népszavazás abban, hogy kivívja függetlenségét Moldovától - jelentette ki Valerian Tulgara, a Dnyeszteren túli Köztársaságban élő moldovánok szövetségének elnöke. A politikus hangoztatta, hogy a Nyugat kettős mércével mér, mert miközben az EU támogatja Montenegró és Koszovó elszakadását, ugyanezt nem teszi meg a Dnyeszteren túliakkal.
Hazánk is üdvözli a végeredményt |
Magyarország üdvözli, hogy a montenegrói népszavazás békés, demokratikus módon zajlott le, tisztességes és törvényes eredményt hozott - közölte a Külügyminisztérium. "Ehhez magyar részről is hozzájárultunk a montenegrói függetlenségi népszavazást megelőzően az Európai Unió közvetítő missziója révén, amelyben magyar diplomata is részt vett" - áll a közleményben. Hangsúlyozzák azt is: a magyar kormány változatlanul arra törekszik, hogy fejlessze jószomszédi kapcsolatait mind Szerbiával, mind pedig Montenegróval. |