2006. február. 13. 11:54 MTI Utolsó frissítés: 2006. február. 13. 11:53 Világ

Egy belga honatya felszámolná a belga haderőt

Fel kell számolni 10 éven belül a belga hadsereget: legalábbis ezt javasolja az egyik kormánypárt, a flamand szocialisták vezetője, Johan Vande Lanotte a párt tavaszi kongresszusára készített programtervezetében, amelyről néhány belga lap számolt be hétfői számában.

Lanotte szerint az önálló belga haderő szerepét egy közös,európai védelmi erőnek kellene átvennie, s az így felszabaduló pénzt a harmadik világ fejlesztésére, támogatására fordíthatnák. Ennek a közös európai haderőnek persze lenne egy belga összetevője is, de ez a jelenlegi belga haderő létszámának csak a felét tenné ki (40 ezer helyett 20 ezer emberből állna). Ezáltal a katonai kiadásokra fordított összegeket 40 százalékkal csökkenthetnék, s évi egymilliárd euróval növelhetnék a legszegényebb országok támogatását.

Az Európai Unió az elmúlt években valóban egyre nagyobb erőfeszítéseket tesz egy egységes kül- és biztonságpolitika kidolgozására, azonban a közös európai haderő létrehozása még a kezdet kezdetén tart, s sok szakértő szerint kétséges, megvalósul-e valaha. Az Európai Unió állam- és kormányfői még 1999 decemberében, a helsinki csúcsértekezleten döntöttek egy körülbelül 60 ezer fős európai gyors reagálású erő 2003-ra történő felállításáról, ez azonban legfeljebb csak papíron létezik. 2003 telén az EU két katonai nagyhatalma, Nagy-Britannia és Franciaország egy ennél visszafogottabb, reálisabb elképzeléssel, EU-s harccsoportok (nagyjából 1500 fős, gyorsan bevethető alakulatok) kialakításának ötletével állt elő, s ez a koncepció a jelek szerint meg is valósul: a különböző tagállamok tíznél is több ilyen harccsoport létrehozását jelentették be, s például már eldőlt, hogy a magyar részvétellel működő alakulat 2007 második felében áll majd készenlétben. Ezek az egységek viszont kimondottan válságkezelő, békefenntartó feladatokra szolgálnak, s kipróbálásukra még soha nem került sor.

Az Európai Unió jelenleg egyetlen katonai akciót irányít, Boszniában. Az itt állomásozó mintegy 6000 fős EU-haderőt viszont a nemzeti hadseregek adták össze, ez nem egy közös haderő csírája.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.