2006. január. 21. 15:06 MTI Utolsó frissítés: 2006. január. 22. 11:09 Világ

Törökország hatékonyan kezeli madárinfluenza-helyzetet

Amerikai szakértők dicsérték Törökország madárinfluenza-ellenes küzdelmének hatékonyságáért, amikor látogatást tettek a kelet-törökországi Van városban, hogy felmérjék az Ankarának szükséges segítség mértékét.

Az amerikai delegáció Erzurum városban meglátogatott egy kórházat és laboratóriumokat, részt vett szárnyasok begyűjtésében, szombaton pedig Van városba utazott, hogy meglátogassa a madárinfluenzát előidéző H5N1 vírussal megfertőződött és kórházban kezelt négy gyermeket.

"A nemzetek közösségének igazán köszönetet kell mondania Törökországnak" - jelentette ki Ann Derse, az amerikai külügyminisztérium tanácsadója pénteken az Erzurumban tartott sajtótájékoztatón, ahol méltatta a török hatóságokat a válságstáb munkájának és a megtett intézkedéseknek a hatékonyságáért.

A tanácsadó hozzátette, hogy az amerikai szakértőkre mély benyomást tett az a nyíltság és átláthatóság, amellyel Törökország a veszélyes betegség elleni harcot kezeli a nyilvánosság előtt. A fertőző betegségek egyik szakértője, Dennis Carrol azt mondta, hogy a madárinfluenza által sújtott ázsiai országok egyikében sem tapasztalt olyan hozzáértést, mint Törökországban.

Törökországban, annak is elsősorban a keleti részében huszonegy ember fertőződött meg a betegséggel, és közülük négy - mindegyik gyerek - már meghalt. A huszonegy fertőzött közül tizenkilenc kettő és tizennyolc év közötti gyermek volt. Péntek este újabb kilenc lakost szállítottak kórházba gyanús tünetekkel az iráni határhoz közeli, kelet-törökországi Dogubeyazit faluból, ahol a járvány halálos áldozatai is éltek.

A török kormány pénteken sürgős intézkedések sorozatát jelentette be. A legalább 33 millió eurós költséggel járó lépéseknek az a célja, hogy segítséget nyújtson a madárinfluenza által keményen sújtott termelőknek. A baromfiágazat éves forgalma közel 2,5 milliárd euróra rúg, és mintegy félmillió embernek nyújt megélhetést. A járvány kitörése óta több mint egymillió szárnyast kellett elpusztítani, és legalább 70 százalékkal esett vissza a baromfihús-fogyasztás.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.