2006. január. 12. 21:12 MTI Utolsó frissítés: 2006. január. 12. 21:05 Világ

Madárinfluenza: átadta csirkéit az egykori török elnök

Törökországban tizennyolcra emelkedett a bizonyítottan madárinfluenzával fertőzött emberek száma, közülük hárman haltak meg - erősítette meg az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

Guenael Rodier, a WHO törökországi missziójának vezetője közölte, hogy Ankarában végzett laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, miszerint a harmadik gyermek - egy 11 éves kislány - is a H5N1 vírus okozta fertőzésben halt meg a múlt héten a kelet-törökországi Dogubeyazit faluban. Két, ugyancsak elhunyt kamaszkorú (14, illetve 15 éves) fivére szervezetében már korábban kimutatták a kórokozót, Hülya Kocyigit halálának oka azonban eddig tisztázatlan volt.

A másik két új fertőzött szintén szárnyasok szoros közelségében élő kisgyermek, de egymástól távol, az ország két különböző, délkeleti tartományban, Siirtben és Sanliurfában laknak. Az egyik egy 4 éves, a másik pedig egy mindössze 1 éves gyermek, állapotuk stabil.

Suleyman Demirel volt köztársasági elnök ankarai házának kertjében csütörtökön személyesen adta át megsemmisítésre ketrecben tartott tizenkét csirkéjét, hogy példát mutasson a fertőzött övezetben élő lakosságnak, amely a kártalanítás elmaradásától tartva rejtegeti az elpusztításra ítélt szárnyasokat.

A mezőgazdasági minisztérium szerint járványmegelőző intézkedésként két hét alatt 355 ezer szárnyast semmisítettek meg Törökországban.

Vadon élő madarakban és baromfikban szerte Törökországban, főleg a szegény falvakban kimutatták a madárinfluenza emberre is veszélyes H5N1-változatát, az emberek körében eddig 15 fertőzöttről tudtak.

Fokozott elővigyázatosságra és az esetleges járványra való felkészülésre szólították fel a Törökországgal határos országokat az Európai Unió járványügyi szakértői mai brüsszeli válságtanácskozásukon.
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.