2006. január. 10. 15:09 MTI Utolsó frissítés: 2006. január. 10. 16:54 Világ

Menesztik az ukrán kormányt

Az ukrán kormány elleni bizalmatlansági indítványt fogadott el kedden a parlament az Oroszországgal kötött gázmegállapodás miatt. Jurij Jehanurov az új miniszterelnök kinevezéséig ügyvezető kormányfőként látja el feladatát.

A 450 fős parlament 250 képviselője támogatta a Jurij Jehanurov vezette kormány menesztésével célzó indítványt. Jehanurov az új miniszterelnök kinevezéséig ügyvezető kormányfőként látja el feladatát. Ukrajnában március 26-án tartanak parlamenti választásokat.

Jehanurov ugyanakkor újságírók előtt közölte, hogy a bizalmatlansági indítvány nem kötelező érvényű - a házelnök az indítványt a házszabály megsértésével tette fel szavazásra -, és kormánya a márciusi parlamenti választásokig a helyén marad.

A kormányfő véleménye szerint a határozat rontja Ukrajna pozícióit a Moszkvával a gázszállítások kérdésében folytatott tárgyalásokon.

Korábban a kormányfő megvédte az ukrán-orosz gázár-megállapodást, amelyet olyan kompromisszumnak nevezett, amely révén megelőzhető volt, hogy Ukrajna földgáz nélkül maradjon.

Viktor Juscsenko az asztanai repülőtéren kifejtette: a kormány menesztése alkotmányellenes. Szerdán kívánja részleteiben kommentálni a parlamenti határozatot, miután jogászokkal tárgyalt. Mint mondta, nem áll szándékában változtatni kazasztáni programján és a tervezettnél előbb visszatérni Ukrajnába.

Ukrajna és Oroszország a múlt héten állapodott meg heves vita után a Kijevnek szállított orosz földgáz áráról, amely közel kétszerese a korábbi árnak. Ellenzéki vezetők kifogásolták az új gázárakat, amely szerintük ellehetetleníti az iparvállalatokat és a kisfogyasztókat is sújtják. Azt is bírálták, hogy a megállapodás révén Oroszországnak túl nagy a befolyása az ukrajnai gázimportra és ez  veszélyezteti Kijev energiabiztonságát.

A parlament jogkörét jelentősen megnövelő, január 1-jén életbe lépett politikai reform értelmében a parlament egyszerű többséggel is menesztheti a kabinetet, új kormányfő kijelölésére az átmeneti rendelkezések értelmében azonban csak a márciusi parlamenti választások után van joga. Politikusok és jogászok véleménye megoszlik azt illetően, hogy a parlamentnek az egész kabinetet, vagy csak az egyes minisztereket van joga meneszteni. 

Nesztor Sufrics, az ellenzéki Egyesült Szociáldemokrata Párt (SZDPUo) képviselője elismerte, hogy a határozatnak nincs jogi hatálya. "Igen tudjuk, hogy nincs jogunk meneszteni a kormányt... Ismerjük az alkotmányt" - mondta, hozzáfűzve, viszont "megfosztottuk a kormányt attól a lehetőségtől, hogy döntéseket hozzon".

Szerhij Holovatij igazságügy-miniszter szerint az az abszurd helyzet állt elő, amelyben sem a kormány, sem a parlament nem alakíthat kormányt a március 26-i parlamenti választásokig.

A Jehanurov-kabinet 2005 szeptemberében váltotta fel a Viktor Juscsenko elnököt hatalomra segítő, 2004. évi "narancsszínű forradalom" lelkének tartott Julija Timosenko kormányát.


 

Hirdetés
Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.