2005. szeptember. 09. 13:25 MTI Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 09. 13:39 Világ

A franciák eszik a legtöbb gyógyszert

Bár 6 százalékkal többet költött tavaly a francia társadalombiztosító (CNAM) támogatott gyógyszerekre, mint két évvel ezelőtt, a gyógyszerfogyasztás stagnáló tendenciát mutat a még mindig legtöbb gyógyszert használó európai országban.

A CNAM éves jelentése szerint tavaly összesen 1,8 milliárd eurót költött a francia társadalombiztosító támogatott gyógyszerekre. A fogyasztás nem, de a költségek egy év alatt 6 százalékkal növekedtek Franciaországban. Az emelkedés két okkal magyarázható a jelentés szerint. Egyrészt a piacon újonnan bevezetett gyógyszerek magas árával, másrészt azzal, hogy a 15 eurónál drágább termékek tavaly a költségek 63 százalékát tették ki. Ez az arány 2000-ben még csak 49 százalék volt. Ezenkívül több drága gyógyszer krónikus betegségek (magas koleszterin és vérnyomás, asztma) karbantartására szolgál.

A franciák fogyasztanak továbbra is a legtöbb gyógyszert Európában. Kétszer annyit, mint német szomszédaik. A listát a fájdalomcsillapítók vezetik (315 millió doboz) a nyugtatók és altatók (122 millió doboz), valamint az antibiotikumok előtt (87 millió doboz).  

Franciaországban a támogatott gyógyszerek 40 százaléka ingyenesen vehető át a patikákban. A társadalombiztosító ezt azzal magyarázza, hogy ezeket a termékeket a 60 milliós országban 7 millió, hosszabb ideig tartó betegséggel küzdő páciens rendszeresen használja.

A számla csökkentése érdekében a francia társadalombiztosító az olcsóbb generikumokra (melyek hatóanyagát már nem védi szabadalmi jog) való áttérést javasolja a betegeknek. A legtöbbe, közel 1 milliárd euróba a koleszterin-csökkentő gyógyszerek kerülnek. Ezután következnek a vérnyomáscsökkentő és a kardiológiai problémákra felírt termékek.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.