A gyógyszerész kamara többet markolna a közpénzből
A gyógyszerész kamara 20 százalékos árrést szeretne a jelenlegi 15 százalék helyett, álláspontjuk szerint ennek híján nem tudják bővíteni szolgáltatásaikat – jelentette ki a testület elnöke.
Az árrés növekedése nem feltétlenül eredményezi a betegek kiadásainak emelkedését, legalábbis nem ez a szakmai szervezet szándéka - mondta Hávelné Szatmári Katalin. A Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke hangsúlyozta, hogy az árrés öt százalékos emelésével is csak az európai uniós minimumot érnék el. Közölte, hogy az árrés növekedéséből fakadó többletkiadásokat a gyógyszerkasszából is lehet fedezni, ez a kormány döntésén múlik.
Hávelné Szatmári Katalin rámutatott: az árrés uniós átlaga 25 százalék, de például ekkora az árrés a szomszédos Szlovákiában is. Ráadásul Magyarországon a patikai árrés sávosan csökken, a felső határ 850 forint. Ennél több nem jut a gyógyszerésznek a sok tízezer, vagy akár százezer forintos gyógyszerek eladásakor sem, ebből kell fedeznie a gyógyszertár fenntartásának minden költségét.
Ugyanakkor az eladási ár túlnyomó részét a gyógyszergyártók teszik zsebre, az áfa pedig az államé – magyarázta a kamara elnöke. Terveik szerint az árrés öt százalékos emeléséből jut majd a gyógyszertári szolgáltatások bővítésére, így például a házhoz szállítás kiépítésére és az ügyeleti rendszer fejlesztésére.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.