2005. június. 30. 14:59 MTI Utolsó frissítés: 2005. június. 30. 14:56 Itthon

Összefoglaló a gyógyszerár-változásokról

Az gyógyszerár-emelkedés oka, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár 1900 termékre terjesztette ki a fix összegű támogatást - az úgynevezett fixesítést -, ami az Európai Unió országaiban is elfogadott és használt piacszabályozási módszer. A Doktorinfo kommunikációs rendszer július 1-től közli a gyógyszertámogatás fixesítése utáni térítési díjakat.

Július 1-jén 1200, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) által támogatott gyógyszer ára emelkedik, 200 készítményé pedig csökken - jelentették be a múlt héten az OEP vezetői.

Magyarországon jogszabály írja elő, hogy évente egyszer "fixesíteni kell", vagyis felülvizsgálni a támogatási mértékeket, esetleg új referenciatermékek bevonása is lehetséges. Idén 200-300 készítménnyel bővült azon termékek köre, amelyekre kiterjesztették ezt az eljárást. A fixesítés lényege, hogy meghatározott referenciatermékek (általában generikus szerek) áraihoz rendelik hozzá a százalékos támogatást, az ennél drágább készítmények pedig ezt az összeget kapják támogatásként.

A generikus gyógyszerek azok a szerek, amelyeknek a szabadalmi védettsége lejárt, ezért azokat bárki előállíthatja, forgalmazhatja. Ha egy viszonyítási alapként szolgáló referenciagyógyszer ára például 100 forint, és a támogatása 90 százalékos, akkor 90 forint a támogatás, a beteg pedig 10 forintot fizet a patikában a készítményért. Egy 150 forintba kerülő gyógyszerért, amelynek szintén 90 százalékos volt a támogatása, július elsejétől az eddigi 15 forint helyett 60 forintot kell fizetni, mivel az OEP a referenciatermék 90 forintos támogatását adja hozzá. Jogszabály írja elő, hogy generikumot az egészségügyi pénztár csak akkor fogadhat be, ha az 30 százalékkal olcsóbb az originális - eredeti - készítménynél.

Referenciatermék csak olyan készítmény lehet, amelynek hatása megegyezik az eredeti készítményével (ezek a generikus szerek). További feltétel, hogy e szernek legalább hat hónapja forgalomban kell lennie, forgalmi részesedésének pedig a fixesítést megelőző fél évben elérnie a három százalékot, és a legolcsóbbnak kell lennie - mondta Lengyel Gábor, az OEP gyógyszerügyi főosztályvezetője.

Az árváltozások következtében 200 gyógyszer ára csökken, 1.200 készítményé emelkedik, ebből 150 patikaszer árnövekedése nem éri el a 10 forintot, 750-800 termék ára pedig kevesebb mint 100 forinttal nő; 500 készítmény ára nem változik. Az érintett gyógyszerek között van vérnyomás-csökkentő, antibiotikum, a sejtosztódást gátló antimitotikum, herpesz elleni készítmény és antidepresszáns. 

Lengyel Gábor szerint ha valakinek az eddig használt gyógyszere helyett ezentúl generikus készítményt javasol az orvosa, gyógyszerköltsége csökken. A patikus felajánlhatja az olcsóbb, helyettesítő készítményt a betegnek akkor is, ha az orvos esetleg a drágább szert írta fel. A változást a gyógyszerésznek mindenképpen dokumentálnia kell. A generikus készítmények forgalma Magyarországon és a világon mindenhol folyamatosan növekszik. Ezzel a technikával a beteg és a biztosító is jól jár, számítások szerint az OEP megtakarítása a fixesítés után az év második felében több mint 4 milliárd forint lesz, amely összeget új innovatív szerek támogatására fordítják majd.

Nemzetközi példákat említve Lengyel Gábor elmondta, hogy Szlovákiában negyedévente hajtanak végre ilyen típusú támogatáscsökkentést, Németországban évente egyszer. A skandináv országokban pedig kötelező a patikai helyettesítés, vagyis a gyógyszerész az adott hatóanyagból a legolcsóbb készítményt köteles kiadni a betegnek; igaz, ezekben az államokban az orvosok a hatóanyagot írják fel. Hollandiában a gyógyszerkör 85 százalékánál fixesítenek, míg Magyarországon ez az arány mindössze 30 százalék. Magyarországon 2006. július 1-jével ismét felülvizsgálják a fix összegű támogatásokat. Bővül a 100 százalékban támogatott gyógyszerek köre - fűzte hozzá Lengyel.

Négy új onkológiai készítményt, egy napi egyszeri adagolású inzulint, gyermekek részére adható antibiotikumot, három szívgyógyszert és a hepatitis B vírus elleni készítményt vontak maximális támogatás alá - ismertette a főosztályvezető. A Doktorinfo kommunikációs rendszer július 1-től közli a gyógyszertámogatás fixesítése utáni térítési díjakat.

Hirdetés