Barroso: "az EU-alkotmány halott"
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke Varsóban pesszimistán nyilatkozott arról, hogy az alkotmányos szerződés jelenleg ismert szövege valaha is hatályba léphet-e a francia és holland elutasítás után. Aleksander Kwasniewski lengyel államfő a tétlenséget kárhoztatta az európai alkotmány ügyében.
„A soha véget nem érő intézményi viták helyett dolgozzunk azzal, amink van” - mondta José Manuel Barroso a lengyel Rzeczpospolita tudósítása szerint. „Belátható időn belül nem lesz alkotmányunk, ez nyilvánvaló.” Az Európai Bizottság elnöke Varsóban pesszimistán nyilatkozott arról, hogy az alkotmányos szerződés jelenleg ismert szövege valaha is hatályba léphet-e a francia és holland elutasítás után. Barroso emlékeztetett: a Nizzai Szerződés 2014-ig biztosítja az Európai Unió működésének kereteit.
Aleksander Kwasniewski lengyel államfő a Frankfurter Allgemeine Zeitungban pénteken megjelent interjújában kárhoztatta a tétlenséget az európai alkotmány ügyében, továbbá a brit EU-elnökséget, s azt javasolta, hogy minden országban egy napon szavazzanak az alkotmányról, azokban is, ahol azt egyszer már elutasították.
A lengyel elnök elmondta, hogy reményt táplált, amikor elolvasta Tony Blair brit miniszterelnöknek az Európai Parlament előtt elmondott beszédét. "Aztán megkaptuk prioritásaik listáját. Tizenegy prioritást soroltak fel, tizenegyet, ami azt jelenti, hogy egyik sem igazán fontos."
A lengyel államfő az interjúban ellenezte, hogy úgynevezett európai mag alakuljon ki az EU-n belül, ezúttal is sürgette, hogy Ukrajnának nyújtsanak európai perspektívát, s a tárgyalásokat Törökországgal legalább kezdjék el.
Kwasniewski úgy vélte, hogy Európa jövője nagymértékben Németország jövőjének a függvénye, ezért a szeptember 18-ai németországi választás az egyik legfontosabb esemény Európa jövője szempontjából.
Az EU vezetői 2006 tavasza előtt nem tűzik hivatalos napirendre az alkotmány kérdését.
(MTI/eurohirek.hu)