Elutasított uniós alkotmány
A franciák egyértelműen elutasították az Európai Unió alkotmányos szerződését a vasárnapi választáson - vélik a közvélemény-kutatók. A francia védelmi miniszter szerint a szavazás eredménye vereség Franciaország és Európa számára. Gazdasági szakértők az euró gyengülését jósolják.
Az Ipsos közvélemény-kutató intézet szerint az alkotmányt ellenzők aránya 55, a támogatoké pedig 45 százalék volt, míg a CSA szerint a nemek aránya 55,6, az igeneké pedig 44,4 százalék volt.
Mégsem. © AP |
Tudomásul vette a franciák "szuverén döntését" Jacques Chirac francia elnök vasárnap esti televíziós beszédében, ugyanakkor egységre szólította fel honfitársait.
Az EU-alkotmány elutasítása nehéz körülményeket teremt ahhoz, hogy megvédhessük érdekeinket Európában - mondta Chirac. Az államfő kilátásba helyezte, hogy a közeli napokban teszi közzé döntését a kormánnyal kapcsolatban, amelynek a vezetője, Jean-Pierre Raffarin rendkívül népszerűtlen. Michel Barnier francia külügyminiszter szerint az EU alkotmányos szerződésének elutasítása "megpróbáltatás" Franciaország számára, és "igazi csalódás".
Chirac fejét követelik
Az EU alkotmányos szerződésének francia elutasítása "vereség Franciaország és Európa számára" - közölte vasárnap este Michele Alliot-Marie francia védelmi miniszter.
Valerie Plagnol, a CM-CIC Securities gazdasági elemzője szerint kétségkívül a legsúlyosabb csapás érte az eurót. A "nem" egyértelmű vezetése miatt hétfő reggel az euró 1,25-1,24 dollárra eshet vissza, és ez a hatás tartós lehet.
Két jobboldali vezető, a szélsőjobboldali Jean-Marie Le Pen és a szuverenista Philippe de Villiers vasárnap este egymástól függetlenül lemondásra szólították fel Jacques Chirac elnököt.
A ratifikációs folyamat folytatódik
Az európai alkotmányos szerződést, amely elsősorban az Európai Tanácson belüli döntéshozatal megkönnyítésére új szabályokat, valamint az uniós külügyminiszter intézményét vezetné be, az Európai Unió eddig 9 tagállama - köztük Magyarország - ratifikálta.
Elemzők szerint a francia döntéstől függetlenül a ratifikációs folyamat 2006. november 1-ig folytatódik a tagállamokban. A folyamat lezárásaként a 25 ország kormánya közösen fog dönteni az alkotmány sorsáról.
Franciaország után Hollandia, az Európai Unió egyik másik alapítója dönt szerdán népszavazáson az európai alkotmányról. A franciák döntése valószínűleg hatással lesz a hollandok szavazatára, akik a közvélemény-kutatási adatok szerint szintén nemmel kívánnak voksolni.