Gyurcsány tart a francia népszavazás eredményétől
Sok mindent át kell gondolnunk, amennyiben a franciaországi referendum negatívan végződne - jelentette ki Gyurcsány Ferenc a Süddeutsche Zeitungnak.
© MeH |
"Egy negatív referendum, mi több, a kilépés gondolata nagyobb hatást gyakorol majd az unió lelkére, mint új tagok belépése" – tette hozzá Gyurcsány Ferenc. Szerinte rövid távon nem kell komolyan venni a kilépés fontolgatását, de ha több negatív eredménnyel végződő népszavazás összejön, s nemzeti (nacionalista) pártok is a kilépésről prédikálnak, hosszú távon jelentkezhet hatás.
A miniszterelnök igennel felelt arra a kérdésre, hogy Magyarország az európai egyesülés nagy győztese-e, mivel a magyar kulturális nemzet csendben ismét egyesül. Elmondta, hogy Magyarország szívben és lélekben még mindig nem tudta magát túltenni a versailles-i békén, ez a történelmi, nemzeti tragédia ráveti árnyékát a bel- és külpolitikára. Ám Magyarország mindezt nem tudja megváltoztatni régi konfliktusok újranyitásával, a keretfeltételeket kell megváltoztatni, s ehhez az Európai Unió nyújtja a legjobb esélyt.
Magyarország azért szorgalmazza további volt jugoszláv tagköztársaságok felvételét az Európai Unióba, mert egy stabil Balkán Európa legfőbb érdeke. A Balkán ugyanis az elmúlt évszázadban kétszer jelentett nagy veszélyt Európa számára: a század elején és végén.
A horvát EU-felvétel körül folyó huzavonával kapcsolatban a Gyurcsány Ferenc azt fejtette ki, hogy helytelen a Gotovina-ügyet egy egész nemzetre ráterhelni, s Magyarország nem tartja bizonyítottnak a Horvátországgal szemben megnyilvánuló kritikát, azt, hogy nem működik együtt a hágai nemzetközi törvényszékkel.