Három új tagállam csatlakozott az uniós árfolyam-mechanizmushoz
Belépett az euróövezet "előszobájába" Lettország, Ciprus és Málta: a három ország a hét végén csatlakozott az Európai Unió közös árfolyam-mechanizmusához (ERM-II), amelynek keretében valutájuk árfolyamát szorosan az euróhoz kötik.
Lettország üdvözölte a döntést, de aggódik amiatt, hogy tartani tudja-e az euróövezeti belépés tervezett 2008-as időpontját. Ciprus szintén üdvözölte a sima belépést, és annak fontosságát hangsúlyozta, hogy a ciprusi font az évek óta fenntartott nem hivatalos középárfolyamon léphetett be az ERM-II-be. Málta szerint a felvétel az ERM-II-be annak elismerése, hogy a máltai gazdaságpolitika eredményes.
A lépés lehetővé teszi a három, - magába az EU-ba is csak egy évvel ezelőtt belépett - államnak, hogy 2008-tól a gazdasági és pénzügyi unió (EMU) tagjává válhassanak. Az árfolyam-mechanizmus működtetése elvben legalább két évig szükséges ahhoz, hogy egy EU-tagállam felválthassa saját pénzét az euróval: az ERM-II alkalmazása része az úgynevezett maastrichti kritériumoknak, amelyek - a stabilitási és növekedési paktum közelmúltbeli módosításától függetlenül továbbra is - kötelezőek a közös pénz bevezetéséhez és sajátként való használatához.
Az új EU-államok közül Észtország, Litvánia és Szlovénia már tavaly csatlakozott a rendszerhez, így azzal már csak a négy visegrádi ország - Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - adós.
Az Európai Bizottság brüsszeli tájékoztatása szerint a Lettországgal, Ciprussal és Máltával kapcsolatos döntést az euróövezethez tartozó országok, a valutaunión kívüli, de az ERM-II-ben részt vevő Dánia, Észtország, Litvánia és Szlovénia, valamint az Európai Központi Bank hozta meg, a három érintett országgal egyetértésben. A bizottság egyúttal méltatta a három országot a stabilitás mellett elkötelezett költségvetési politikájukért: a két mediterrán állam főként az államadósság leszorításában, a balti ország elsősorban az infláció csökkentésében ért el jelentős eredményeket.
A lett pénzügyminiszter mellett az üzleti körök is pozitív fejleményként értékelték a döntést, ugyanakkor a magas lett infláció miatt visszafogott vélemények is akadnak. Lettország ugyanis az árfolyammechanizmushoz történő csatlakozás feltételeként kötelezte magát a magas infláció - márciusban 6,4 százalékos volt a tizenkét havi infláció - letörésére. Rigának ennek érdekében a pénzügyi politika szigorítására lesz szüksége, és egyesek kétlik, hogy az ERM-II-ben kötelezően eltöltött két év elegendő lesz az euróövezeti belépéshez szükséges inflációs szint elérésére.
A ciprusi pénzügyminiszter ezzel szemben a ciprusi gazdaság és készletei megfelelő állapotának egyértelmű igazolását látja abban, hogy az ERM-II-be történő belépés a ciprusi font korábbi nemhivatalos, évek óta meglevő középárfolyamán valósult meg. Ez cáfolta azokat a szórványos piaci véleményeket, hogy a fontot leértékelik az árfolyammechanizmusba történő belépéshez.
Málta reméli, hogy teljesíteni tudja a 2008-as euróövezeti csatlakozást. A kormányfő szerint az ERM-II-be történő belépés nagyobb pénzügyi stabilitást hoz - elmúlik a találgatások ideje a líra fel-, illetve leértékelésével kapcsolatban - vagyis kedvezőbbé válik a közeg a befektetések számára.
Az árfolyam-mechanizmusban való részvétel idején az érintett államok nem értékelhetik le valutájukat, annak középárfolyamát az euróhoz kötik, és ehhez képest 15 százalékosnál nagyobb ingadozásokat egyik irányban sem engedhetnek meg. A mostani döntés részeként a három valuta euróhoz viszonyított középárfolyamát 0,585274 ciprusi fontban, 0,4293 máltai lírában, illetve 0,702804 lett latsban határozták meg.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.