Miről beszélt Orbán és Bush?
Orbán Viktor Fidesz-elnök személyesen is felhívta az amerikai elnök figyelmét a Balkánra, miután George Bush munkareggelin látta vendégül a Fehér Házban a Nemzetközi Demokrata Unió (IDU) szűkebb pártvezetői körét. Eközben itthon politikai szócsatát váltott ki az Orbán-vizit.
A Vajdaságról is szó esett |
Orbán arra kérte az amerikai elnököt, hogy a világpolitika figyelmének középpontjából ne engedjék kicsúszni a balkáni térséget. A magyar politikus a reggelit követő személyes konzultációja során azt mondta Bushnak, hogy sokan hajlamosak már megoldott területnek, felszámolt tűzfészeknek tekinteni a Balkánt, holott továbbra is vannak aggasztó jelek. Bush válaszában azt mondta, a Balkánra természetesen továbbra is erőteljes figyelmet fordítanak. "Egyetértettünk abban, hogy ez a nemzetközi politika egyik kiemelt kérdése marad" - mondta a Fidesz-elnök. |
Orbán Viktor olyan kijelentéseket tett, amelyek nem felelnek meg a tényeknek - jelentette ki Szekeres Imre, az MSZP elnökhelyettese.
A Fidesz elnöke a Nemzetközi Demokrata Unió (IDU) pártvezetői értekezletén előző nap Washingtonban kifejtette, hogy a gazdaság a túladóztatás miatt bénult állapotban van, a növekedési ütem vészesen lassul. Az eladósodás lassan elviselhetetlen méreteket ölt, a bürokrácia kiterjedt, nem átlátható, lassú és drága. A legfájóbb, hogy a munkanélküliség is nő - mondta, hozzátéve ugyanakkor, hogy Magyarország ennek ellenére erős ország, képes lesz kilábalni a nehézségekből.
Szekeres Imre reagálásában egyebek között azt mondta: a nettó átlagkeresetek az első öt hónapban 12,1 százalékkal nőttek. Mint hangsúlyozta, Orbán kijelentésével szemben nem csökkent a foglalkoztatottak száma. A gazdasági növekedés idén várhatóan 3,7 százalék lesz, ami messze felette van az európai átlagnak, illetve az Orbán-kormány idején elért növekedésnek - mondta az MSZP elnökhelyettese.
Orbán az MSZP reagálása kapcsán azt mondta, ő éppen hogy a magyar gazdaság jó hírét kelti Amerikában, ahol úgy tartják nyilván a magyar gazdaságot, mint amelyben komoly problémák vannak. "Itt mindenki, politikai és gazdasági elemzők egyaránt, arról érdeklődnek, miért megy ilyen rosszul, miért minősítenek bennünket vissza a hitelminősítő intézetek, miért csúsztunk hátra az Európai Unióhoz csatlakozott országok rangsorában?" - fejtette ki.
Azt mondta, megpróbál változtatni a kedvezőtlen képen. Ezért arról beszél, hogy bár valóban vannak nehézségek, az ország, a gazdaság továbbra is erős, készen áll arra, hogy újra magára találjon. Ehhez radikális adóreformra és munkahelyteremtő programokra van szükség - hangsúlyozta. "Szerencsére vannak, akik Magyarországon ezt képviselik, például mi, és képesek leszünk arra, hogy a gazdaságot ilyen irányban változtassuk meg" - mondta.
George W. Bush az IDU szűkebb pártvezetői körében munkareggelin fogadta John Howard ausztrál miniszterelnököt, az IDU-elnökét, az Európai Néppártot vezető Wilfried Martenst, továbbá a horvát miniszterelnököt, a cseh ellenzék vezetőjét, Orbán Viktort és más, Európán kívüli pártvezetőket. A találkozón George Bush négy témával foglalkozott; Srí Lankán kívül beszélt az iraki helyzetről, Fehéroroszországról, valamint a szabad, tisztességes kereskedelemről.
A konzervatív és kereszténydemokrata pártokat tömörítő Nemzetközi Demokrata Unió hétfőn és kedden tartott pártvezetői értekezletet az amerikai fővárosban. A Fidesz elnöke kedden zárt körben előadást tart Magyarországról és a régióról az amerikai Republikánus Párt agytrösztjének tartott American Enterprise Institute-ban.