2005. július. 17. 12:50 MTI Utolsó frissítés: 2005. július. 17. 12:52 Világ

Jamaicai születésű volt az egyik londoni merénylő

A jamaicai kormány szombaton megerősítette, hogy a londoni merényletek egyik feltételezett elkövetője a Karib-tengeri országban született, míg a másik három, pakisztáni származású merénylő pakisztáni kapcsolatainak felderítésén dolgoznak az ázsiai ország hatóságai.

A július 7-én a londoni metróban és egy autóbuszon elkövetett robbantásoknak 55 halálos áldozata és 700 sebesültje volt. Burchell Whiteman jamaicai tájékoztatási miniszter megerősítette, hogy a 19 éves Germaine Lindsay valóban Jamaicában született. Más források szerint a férfi valószínűleg öthónapos korában utazott el Jamaicából édesanyjával Nagy-Britanniába, ahol akkoriban az édesapja élt.

Brit rendőrségi források szerint Germaine Lindsay követte el a King,s Cross metróállomás közelében történt robbantást, amelyben huszonheten haltak meg. A pakisztáni biztonsági erők őrizetbe vettek négy férfit Lahorban és Gundzsranválában, akiket azzal gyanúsítanak, hogy kapcsolatban álltak a londoni merényletek elkövetőivel - közölte szombaton egy hírszerzési illetékes. Előzőleg a pakisztáni hatóságok azt közölték, hogy Faiszálábádban bekerítettek négy gyanús személyt.

A hírszerzési illetékes szerint a merényletek elkövetésével gyanúsított három, pakisztáni származású brit férfi az elmúlt évben járt Pakisztánban. A nyomozók megállapították, hogy Shehzad Tanweer az elmúlt két évben két alkalommal is járt Faiszálábádban és Lahorban, és a hatóságok bizonyosak abban, hogy Mohammad Sidique Khan és Hasib Hussain is járt 2004-ben Pakisztánban.

A Gudzsranválában elfogott két férfi feltehetően az al-Kaida nemzetközi terrorhálózattal kapcsolatban álló, Jaish-e-Mohammed (Mohamed hadserege) nevű betiltott kasmíri szervezet tagja, míg a Lahorban előállítottak Tanweerrel álltak kapcsolatban.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.