2005. július. 16. 09:11 MTI Utolsó frissítés: 2005. július. 16. 08:46 Világ

Moszlim vezetők: nem mártírok a londoni merénylők

Mohamedán vallási vezetők és tudósok pénteki londoni tanácskozásukon elítélték a múlt heti gyilkos merényleteket, de igazolhatónak tartották az olyan öngyilkos robbantásokat, amelyeket külföldi megszállók ellen követnek el.

A brit főváros legnagyobb mecsetében összegyűlt huszonkét imám és egyháztudós megállapította, hogy a július 7-i robbantások végrehajtói megsértették a Korán előírásait azzal, hogy ártatlan polgári személyeket gyilkoltak, s ezért senki se tekintheti őket mártíroknak. Állásfoglalásukban ugyanakkor az önvédelem egy formájaként elfogadhatónak tartották az idegen megszállók elleni öngyilkos robbantásokat.

Egyértelműen különbséget kell tenni a magukat a megszállókkal szemben védelmezők öngyilkos robbantásai és a civilek legyilkolása között, ami nagy bűn - mondta a tanácskozás utáni sajtóértekezletén Szajed Mohammed Muszavi, a londoni Iszlám Világliga vezetője. Szerinte a nyugati tömegtájékoztatás összekeveri a két dolgot, s ennek az a következménye, hogy a muszlim fiatalok azt hiszik, a kettő egy és ugyanaz, holott a muszlim törvények tiltják ártatlan életek elpusztítását.

Az egyházi vezető szerint a londonihoz hasonló gyilkosságokra nincs mentség és igazolás az iszlámban. Akik a robbantásokat végrehajtották, semmiképp se tekinthetők mártíroknak. A tanácskozásról kiadott nyilatkozat arra is felhívja a figyelmet, hogy az olyan városok, mint Leeds szegény negyedeiben élő muszlimokat sújtó rasszizmus, munkanélküliség és kilátástalan gazdasági helyzet "elidegenítheti gyerekeink egy részét, s a düh és elkeseredés ösvényére taszíthatja őket".

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.