Afrika megsegítését helyezték a középpontba a G8-on
Afrika nyomorának enyhítését helyezték a hét ipari hatalmat és Oroszországot tömörítő nyolcak (G8) csoport vezetői a figyelem előterébe pénteken skóciai csúcsértekezletükön, azon eltökélt szándéktól vezéreltetve, hogy az előző napi véres londoni merényletsorozat ne árnyékolja be háromnapos tanácskozásuk zárónapját.
Tony Blair brit kormányfő csütörtökön a merényletek hírére a tanácskozásnak helyt adó skóciai Gleneaglesből ugyan Londonba sietett, de még késő este visszatért a csúcs helyszínére, hogy az általa leginkább szorgalmazott kérdésben, Afrika megsegítését illetően vezesse a tárgyalásokat. Igaz, Blair egy órával előbbre hozta záró sajtóértekezletét, hogy pénteken délután ismét Londonba utazhasson.
A nyolcak állam- és kormányfői pénteken délelőtt hét afrikai ország vezetőjével tanácskoztak arról, miként csökkenthetnék a szegénységet és vehetnék fel a betegségek ellen a küzdelmet a legszegényebb földrészen.
A csúcstalálkozó végén a nyolcak záróközleményükben valószínűleg ígéretet tesznek az Afrikának szánt fejlesztési segélyek megkétszerezésére. A brit kormányzat még mindig reménykedik abban, hogy megállapodás születhet a fekete földrésznek juttatandó segélyek évi 25 milliárd dollárral történő növeléséről az évtized végéig. A világgazdasággal kapcsolatos bizonytalanság miatt a G8 több vezetője azonban vonakodik attól, hogy számszerűsített célokat jelöljenek meg a dokumentumban. A G8-vezetők ígéretei az előzetes értékelések szerint aligha elégítik majd ki a fekete földrész szegénységének felszámolása mellett kampányolókat.
A záróközleményben a nyolcak várhatóan ígéretet tesznek a globális felmelegedés problémájának kezelésére is, kitérnek a magas olajárakkal kapcsolatos aggodalmakra és - a londoni eseményekre való tekintettel - abbóli eltökéltségüket hangoztatják majd, hogy le kívánják győzni a terrorizmust.
Ez utóbbi témával kapcsolatban Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön szenvedélyes hangvételben figyelmeztette tárgyalópartnereit, hogy a nagyhatalmak közötti megosztottság miatt a terroristák kerekedhetnek felül - közölték Putyin környezetéből. A név nélkül nyilatkozó forrás szerint Putyin emlékeztetett, hogy már egy éve arra intette Blairt: a
terrorizmus elleni harcot megosztottság hátráltatja, így például az, hogy a csecsenföldi lázadókat nem minősítik nemzetközi terroristának. A nyolcak megosztottságával ellentétben a terroristák viszont egy jól szervezett csoportot képeznek, amely képes egyes országok és azok állampolgárai ellen fellépni. Amennyiben ez így folytatódik, a terrorizmus valamennyiünket le fog győzni - fejtegette Putyin.