2005. június. 13. 12:32 Utolsó frissítés: 2005. június. 13. 12:35 Világ

Zöldút a török csatlakozásnak, folytatódik a bővítés

Jóváhagyták az Európai Unió tagországainak külügyminiszterei hétfőn az EU és Törökország vámunióját a tíz új tagállamra, köztük Magyarországra kiterjesztő jegyzőkönyvet.

A csatlakozási tárgyalások október 3-án kezdődnek. A jegyzőkönyvet még Törökországnak is alá kell írnia, és nem csupán technikai műveletről van szó, mert a dokumentummal Ankara lényegében független EU-tagállamként ismeri el az általa részben megszállt Ciprust, amelyet mindeddig nem fogadott el önálló országként. A török vezetés még tavaly, a csatlakozási tárgyalások kilátásba helyezésekor jelezte, hogy időben aláírja a megállapodást a tárgyalásokhoz.

Az unió egyúttal a tavaly decemberi bővítési tervek megerősítésével fontos jelzést adott hétfőn arra is, hogy nem torpan meg a bővítési folyamattal, jóllehet annak sokak szerint túlzott gyorsasága volt az egyik tényező, amely az EU alkotmányos szerződésének – illetve annak hátterében az uniós aktuálpolitikának – az elutasításához vezetett két alapító tagországban, Hollandiában és Franciaországban. A politikai EU-vezetés már korábban jelezte: a lakossági aggodalmak ellenére folytatja közös terveinek, köztük a bővítésnek a végrehajtását.

A további bővítés lesz a témája a tagországok állam- és kormányfői találkozójának csütörtökön és pénteken Brüsszelben. Ott uniós források szerint szintén a folyamat továbbvitelére tesznek majd ígéretet az uniós vezetők. Az elmúlt napokban mindazonáltal több jel mutatott arra, hogy a népszavazási eredmények óvatosságra intik az EU-t a bővítés terén: továbbra sincs döntés a Horvátországgal folytatandó csatlakozási tárgyalások márciusban elhalasztott kezdéséről, és szaporodnak azok az uniós jelzések is, amelyek Bulgáriát és Romániát sürgetik a még hátralévő uniós joganyag átvételére.

Emellett intő jel az is, hogy diplomáciai források szerint a luxemburgi EU-elnökség átdolgozásra visszavette a csúcs nyilatkozattervezetéből a bővítéssel foglalkozó részt, miközben a miniszterek már elemzik a tervezet szövegét.

A brüsszeli csúcs további témája lesz a népszavazások utáni helyzet és a 2007-2013 közötti uniós költségvetés. Előbbivel kapcsolatban a kormányfőknek arról kell határozniuk, mely együttműködési területeken fékezik, melyiken gyorsítják a további lépéseket, illetve főként hogyan ismertetik meg a jövőben jobban az uniós terveket a lakossággal.

A költségvetésről vasárnap különtalálkozót tartottak az uniós miniszterek. Bár az ülésen csupán csekély elmozdulás mutatkozott a sok helyen ütköző álláspontokban, a küldöttségek nagy része jelezte kompromisszumkészségét és politikai szándékát a megegyezésre. Mint Baráth Etele, az uniós ügyekért felelős tárca nélküli miniszter az ülést követően elmondta, nem volt szükség arra, hogy Magyarország változtasson prioritásain és álláspontján.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.