2005. június. 03. 11:20 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. június. 03. 12:04 Világ

EU: súlyos válság vagy megújulás?

Az európai integráció súlyos válságáról cikkeztek pénteken egyes nyugat-európai lapok, az európai alkotmányt elutasító francia és holland népszavazást kommentálva, mások pedig éppen ellenkezőleg, Európa megújulásának esélyét vélik felfedezni e fejleményekben.

A Le Monde francia lap szembeszáll azokkal a nyugtatgató nyilatkozatokkal, amelyek szerint az Európai Unió így is működőképes marad, hiszen a nizzai szerződés rendelkezései biztosítják a jogi keretet további működéséhez. Tisztán jogi szempontból ez igaz lehet, ám kétségtelen tény, hogy megtört az alkotmány megfogalmazásában megnyilvánuló politikai lendület. Ez azért nagy baj, mert amúgy is éppen a dinamizmus hiányzott leginkább az európai építkezés folyamatából - fejtegeti a francia hírmagyarázó. Szerinte a kettős népszavazási kudarc igenis súlyos válság nyitánya az Európai Unióban.
 
Előbbre tolt nemzeti érdekek

A De Telegraaf hírportálja
© hvg.hu
A baloldali liberális Libération kommentátora szerint a nemzeti érdekek láthatólag előtérbe kerültek ismét az integráció rovására, és ez nemcsak a szóban forgó két országban figyelhető meg, de más tagállamokban is.

A franciák szociális modelljüket, a hollandok nemzeti identitásukat, a luxemburgiak az adóparadicsomukat féltik, a németek a márka visszaállításáról álmodoznak. Olyan mérvű a nemzeti szempontok előtérbe kerülése, hogy a nacionalizmus újraéledésétől kell tartani. A párizsi lap vészterhes visszalépésként értékeli ezt a fejleményt. Az európai építkezés éppen azzal a céllal indult el, hogy a földrész megszabaduljon a nacionalizmus szélsőségeitől - emlékeztet.

A Berlingske Tidende konzervatív dán lap szerint a kettős népszavazási kudarc az EU-politikusok jogos büntetése azért, hogy buzgón elmerültek az alkotmány tervezgetésében, elhanyagolva közben Európa alapvető problémáinak megoldását. A vezető európai politikusoknak fel kellene ébredniük végre, és az EU éveken át elhanyagolt központi problémáival kellene foglalkozniuk. Az európai építkezésnek ártó súlyos kötelességszegés lenne a részükről, ha megpróbálnák mesterségesen életben tartani az európai alkotmányt a kilátástalan ratifikációs folyamat erőltetésével.

A De Telegraaf holland újság a népszavazás intézményének hasznosságát veszi górcső alá. A holland parlament többsége most úgy véli, hogy több népszavazással áthidalható lenne a politikusok és a polgárok közti szakadék. A lap elemzője kétségbe vonja ezt. Szerinte a népszavazások mindig konzerváló hatásúak, útjába állnak a szükséges újításoknak, gyengítik a politika cselekvőképességét.   

Megújulást hozhat

A Der Standard baloldali liberális osztrák lap Európa megújulásának első lépéseként értékeli "a neoliberális EU-alkotmány" leszavazását.  Az osztrák hírmagyarázó szerint azok többsége is hisz a közös Európában, akik most nemet mondtak, csakhogy egy másik Európában, olyanban, ahol a polgárok tényleg beleszólhatnak az ügyek intézésébe, ahol érvényesül a szociális igazságosság, ahol a munkanélküliek megélhetése is biztosítva van,  ahol nem árusítják ki, hanem megbecsülik a környezetvédelmi vívmányokat.  A neoliberális alkotmány elvetése az első lépés lehet egy ilyen új arculatú Európa felé - vélekedett az osztrák cikkíró.
 
A Neue Zürcher Zeitung elemzője is úgy vélekedett, hogy az alkotmány franciaországi és hollandiai elutasítása nem jelenti az európai gondolat elvetését. Mint írta, pozitív indítékok is felfedezhetők a negatív népszavazási eredmények mögött: a francia és a holland szavazók egyebek között arra figyelmeztették nemleges voksaikkal az állami vezetőket, hogy demokratikusabb és megfelelőbb módszerekre van szükség az európai integráció fejlesztésében.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.