"Európa kicsit ki van ütve, de felépül”
A hollandiai referendum után közzétett előzetes eredmények szerint a részvételi arány 62,8 százalék volt. Nemmel szavazott 61,6 százalék, igennel 38,4 százalék. Térségünk vezetői politikusainak első értékelései kicsit már a jövő várható fejleményeit is felvázolják.
A lett parlament csütörtökön elsöprő többséggel ratifikálta az Európai Unió alkotmányát. A száz tagú Saeimában 71-en szavaztak az unió alaptörvénye mellette, öten ellene. Huszonnégy törvényhozó tartózkodott, illetve távol maradt a voksolástól. Az európai alkotmány lettországi elfogadása várható volt, mivel a parlament május 19-én első olvasatban már elfogadta a tervezetet. Jan Peter Balkenende holland miniszterelnök: "A ratifikációs folyamatnak a többi tagállamban folytatódnia kell. Mindent el kell követnünk annak érdekében, hogy érdekeltté tegyük a polgárokat a jövő Európájában. A holland kormány ezen fog munkálkodni."
A holland nem |
A holland szavazópolgárok meggyőző többséggel nemet mondtak az Európai Unió alkotmányára a szerdai népszavazáson. A nem szavazatok aránya 61,6 százalék volt, az igen szavazatok 38,4 százalékos arányával szemben. A különbség így még a vártnál is nagyobb volt, az utolsó közvélemény-kutatások 55-60 százalékos "nem"-arányt mutattak. Részletek! |
Jacques Chirac francia köztársasági elnök: "Ez az újabb nemleges döntés egy alapító országtól azt jelzi, hogy nagyok az elvárások, erősek az aggodalmak, sok a kérdés az Európa-projekttel kapcsolatban. Tizenegy ország már döntött, a másik tizennégy felelőssége, hogy ők is véleményt mondjanak."
José Manuel Barroso: "Komoly problémával állunk szemben, de folytatnunk kell a munkát. Arra fogom kérni a tagállamokat, hogy a június 16-17-i csúcsértekezletig tartózkodjanak mindennemű egyoldalú kezdeményezéstől."
A letteknek meglett |
A lett parlament csütörtökön elsöprő többséggel ratifikálta az Európai Unió alkotmányát. A száz tagú Saeimában 71-en szavaztak az unió alaptörvénye mellette, öten ellene. Huszonnégy törvényhozó tartózkodott, illetve távol maradt a voksolástól. Az európai alkotmány lettországi elfogadása várható volt, mivel a parlament május 19-én első olvasatban már elfogadta a tervezetet. |
Jean-Claude Juncker, a soros EU-elnök Luxemburg miniszterelnöke: "Európa kicsit ki van ütve, de mindent megteszünk azért, hogy gyorsan felépüljön. Be kell látnunk, hogy vége az álmodozások korának. Úgy vélem, a ratifikációs folyamatnak folytatódnia kell: a többi országnak is meg kell birkóznia a vitával. Nem vagyunk könnyű helyzetben: meg kell mutatnunk a világ többi részének, hogy nem akarunk letérni a jobb jövőhöz vezető útról."
Bernard Bot külügy- és Atzo Nicolai, az Európai Unió ügyeiért felelős miniszter távozását sürgette az Algemeen Dagblad című holland lap csütörtökön. A jelenleg kormánypártinak számító, nagy példányszámú jobbközép lap szerint az újabb nemmel az alkotmánynak megadták a kegyelemdöfést. A kudarc mindazonáltal nem maradhat személyi következmények nélkül - mutatott rá az újság vezércikke.
Az ugyancsak jobboldali - külföldön is jól ismert - De Telegraaf is úgy ítélte meg, hogy a szavazás eredménye pofon az alkotmány támogatásáért az utolsó pillanatig küzdő kormánynak és a parlamenti képviselőknek. A lap kommentárja szerint a rossz információközlés volt a fő oka a nem győzelmének, a lakosság jó része még a szavazás napján sem tudta pontosan, mit utasít el.
A politikusok a hibásak? |
A politikusokat hibáztatják vezető lengyel lapok csütörtöki kommentárjai az európai alkotmányt elutasító francia és holland népszavazási eredményekért.Nem az európai gondolat szenvedett vereséget a francia és a holland népszavazáson, hanem csak az európai alkotmány. E vereséget nagyrészt a két ország politikusai okozták, akik előszeretettel okolják Brüsszel döntéseit saját belpolitikai problémáikért - vélekedett a Rzeczpospolita című konzervatív lap. A hollandok a legcsekélyebb kétséget sem hagyták afelől, mit gondolnak az európai alkotmányról; több mint hatvan százalékuk nemet mondott rá. Az EU-alkotmány szempontjából ennyire rossz eredményt csak a legborúlátóbb előrejelzések sugalltak - írta a Gazeta Wyborcza. A liberális lap kiemelte: a holland szavazók nem úgy választottak, ahogy kormányuk szerette volna, ahogy a politikai pártok zöme kérte, miként a média biztatta őket. Hozzátette: a politikusok ezek után semmiképp sem hagyhatják figyelmen kívül a referendum eredményét, még ha a parlamenté is a végső döntés joga. |
A középjobb Trouw szerint az elutasítást okozta, hogy a hollandok nyomást éreztek megszokott biztonságukra, és a politikusok nem tudtak ezen enyhítő reményt kelteni az európai perspektíva hangsúlyozásával. A választók behúzták a vészféket, és ennek súlyos következményei lehetnek az unió fejlődésére - vélte a kommentátor.
Méltatták a holland lapok a magas (közel 63 százalékos) részvételi arányt is az ország történetének első népszavazásán. Az NRC Handelsblad című politikai-pénzügyi lap szerint a lakosság mind a támogatók, mind a pártolók oldalán megértette, hogy az unió és saját sorsának alakításához meg kell jelennie a szavazáson.
Emlékeztettek az újságok arra is, hogy a holland parlament már csütörtöktől tárgyalja a szavazás utáni helyzetet. A törvényhozásnak ugyanakkor - jóllehet csak konzultatív voksolásról volt szó - a magas részvétel nyomán aligha van más választása, mint a népakaratot követve levenni a napirendről az alkotmány ratifikálását.
Újabb arculcsapás
Az olasz lapok már gyakorlatilag temetik az új európai alkotmány a holland nem után, ami a csütörtöki kommentárok szerint újabb arculütését jelentette az egyesült Európának a francia elutasító voks után.
Balkenende holland kormányfő © AP |
A Corriere della Sera című milánói napilap Európára mért újabb csapásként jellemzi a hollandiai népszavazás eredményét, a nem szavazatok meggyőző, nagyarányú túlsúlyát. A lap szerint e "mazochista győzelem a globalizációnak csinál teret", a globalizációban érdekelt nagytőkét szolgálja.
A La Repubblica szerint a népszavazásokon a politikai elképzeléseket és szenvedélyeket nélkülöző, közönyös-bürokratikus Európa-pártiság szenvedett vereséget. A francia és a holland nem egyértelműen a populista törekvéseket is erősíti, mindez pedig súlyos következményekkel járhat Olaszország jövőjére nézve is.