2005. június. 10. 17:10 MTI Utolsó frissítés: 2005. június. 10. 17:15 Világ

Az új francia kormány szigorítaná a bevándorlási politikát

Dominique de Villepin francia kormányfő a bevándorlást ellenőrző minisztériumközi bizottság felállítását jelentette be; a lépés célja az illegálisan Franciaországban tartózkodó külföldiek elleni hatékonyabb fellépés és a hazai gazdaság számára hasznos képzett bevándorlók kiválogatása lesz.

A kormányfő arra kérte az érintett minisztériumokat, hogy Nicolas Sarkozy belügyminiszter vezetésével alkossák meg az illegálisan Franciaországban tartózkodók "kitoloncolásának fokozásához", valamint a "külföldi diákok és a képzett munkaerő befogadó politikájához" szükséges javaslatokat.

Sarkozy a "válogatott bevándorlásról" tartott csütörtöki konferenciáján fogalmazta meg először, hogy az új kormány előterjesztése alapján ezentúl a parlament "kategóriánként" határozná meg az évente francia területre befogadható személyek számát. Ez nem állampolgársági, hanem foglalkozási kvóta bevezetését jelentené Franciaországban. "Nagy-Britanniához, Kanadához és Svájchoz hasonlóan válogatni kell a migrációs hullámból, nem elszenvedni azt" - nyilatkozta a belügyminiszter.

Sarkozy szerint a Franciaországba bevándorlók alig 5 százaléka hasznos a gazdaságnak, míg Kanadában a bevándorlók 60 százaléka, Nagy-Britanniában 57 százaléka, Svájcban pedig 50 százaléka dolgozni érkezik az országba. A belügyminiszter 2005-ben 50 százalékkal több illegálisan Franciaországban tartózkodót kíván kitoloncolni. Kizárta annak lehetőségét, hogy a legutóbbi spanyol intézkedéshez hasonlóan több ezer illegális bevándorlót legalizáljon a francia kormány.

Dominique de Villepin májusban - akkor még belügyminiszterként - 200 és 400 ezer közé tette az illegálisan francia földön élők számát.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.