2005. június. 13. 08:34 eurohirek.hu Utolsó frissítés: 2005. június. 13. 08:49 Világ

EU-költségvetés: nem közelednek az álláspontok

Vasárnap este megkezdték a csúcsértekezlet előtti utolsó egyeztetésüket az EU-tagországok külügyminiszterei. A diplomaták elsősorban az EU 2007 és 2013 közötti keretköltségvetéséről tárgyalnak a soros elnöki tisztet betöltő Luxemburg fővárosában.

Négy nappal az uniós költségvetésről dönteni hivatott EU-csúcs előtt a brit kormány álláspontja változatlan a visszatérítés ügyében: Tony Blair miniszterelnök és Jack Straw külügyminiszter kitart azon álláspontja mellett, hogy az unió költségvetése aránytalan és igazságtalan, változatlanul fennállnak azok a körülmények, melyek a brit rabatt létjogosultságát igazolják. Szerintük az EU teljes költségvetési struktúráját át kell tekinteni ahhoz, hogy egyáltalán megfontolás tárgyává tegyék a visszatérítés kérdését.

Az Egyesült Királyság elfogadhatatlannak tartja, hogy a 2013-ig rögzített agrártámogatások (Common Agricultural Policy - CAP) az EU költségvetés 42 százalékát emésztik fel; ez a pénz mindösszesen az EU gazdaságának 5 százalékát, és a legkevésbé versenyképtelenebb ágazatát kedvezményezi. Legnagyobb haszonélvezője pedig maga Franciaország (a CAP kifizetések 10 százaléka kerül a francia farmerekhez), amely a leghangosabban tiltakozik a brit kedvezmény miatt, miközben elzárkózik a CAP újratárgyalásától.

Gordon Brown brit pénzügyminiszter úgy nyilatkozott a BBC-nek: ma is fennállnak azok az egyenetlenségek az EU költésében, amelyek a brit visszatérítést teljes joggal megalapozzák.

Joschka Fischer német külügyminiszter úgy véli, mindenkinek el kell mozdulnia merev álláspontjától, és ha erre hajlandóak lesznek, létrejöhet a kompromisszumos megállapodás.

Jacques Chirac francia köztársasági elnök mindeközben elzárkózik attól, hogy meghallja a megegyezést sürgető hangokat: makacsul ragaszkodik a britek kedvezményének megvonásához, mint a költségvetési megállapodás csaknem egyetlen, de mindenképp alapvető feltételéhez.

Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a BBC politikai show-műsorában azt mondta: az angoloknak be kell látniuk, hogy Európa ma más helyzetben van, mint 20 évvel ezelőtt, Nagy-Britannia sokkal gazdagabb ország lett, és nem lenne igazságosabb jelentősen nagyobb terhet róni a tíz legszegényebb EU-országra, mint amekkorát az Egyesült Királyság vállal.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.