2005. június. 06. 08:49 eurohirek.hu Utolsó frissítés: 2005. június. 06. 16:59 Világ

Nem lesz brit népszavazás az uniós alkotmányról

A BBC értesülése szerint Jack Straw brit külügyminiszter hétfőn a parlamentben bejelenti, hogy a szigetország kormánya felülvizsgálja és egyelőre "jegeli" az EU-alkotmány-referendummal kapcsolatos terveit. A brit kormány közben megerősítette, hogy egyelőre nem írja ki a népszavazást az alkotmányról.

Hivatalosan bejelentette hétfő délután a brit külügyminiszter, hogy Nagy-Britanniában egyelőre nem folytatják az uniós alkotmányról rendezendő brit népszavazás törvényi elkészítését.

Jack Straw a londoni alsóházban azt mondta: a francia és a holland népszavazások után kialakult helyzet tisztázódásáig nincs értelme, hogy a brit kormány tárgyalási időpontot kérjen a törvényhozásban a brit referendum jogszabályba iktatására.

Straw ezzel gyakorlatilag azt jelentette be, hogy meghatározatlan időre lekerült a napirendről az alkotmányos szerződésről ígért brit népszavazás.
 

Tony Blair, brit miniszterelnök tavaly adta be a derekát, s járult hozzá szóban ahhoz, hogy a brit választók is népszavazáson foglalhassanak állást az EU Alkotmányos Szerződéséről. A referendum időpontját még nem tűzték ki, sajtótalálgatások ez év második félévi dátumot valószínűsítettek. Kormányzati források azonban már a franciaországi népszavazás előtt jelezték: ha Párizs nemet mond, akkor Nagy-Britanniában nem lesz referendum.

A csúfos francia kudarc, s a még nagyobb arányú elutasítást hozó hollandiai referendum között Blair is reagált. Mint sajtótájékoztatóján fogalmazott: olyan helyzet alakult ki, amelynek feldolgozásához az Európai Uniónak hosszabb időre van szüksége. Ennek alapján egyáltalán nem meglepő, ha a sajtóértesülés igaznak bizonyul, és Straw hétfőn bejelenti a még ki sem írt referendum levételét a napirendről.

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.