2005. május. 16. 11:54 MTI Utolsó frissítés: 2005. május. 16. 11:56 Világ

Film készül II. Erzsébet és Tony Blair viszonyáról

Peter Morgan angol író újra olyan tv-filmhez írt forgatókönyvet, amely - mint két évvel ezelőtti műve, Az alku (The Deal) - sok vitát indíthat el.

Az új film a demokrácia és a monarchia közötti viszonyról szól, a Lady Diana halálát követő események fényében. Morgan meg van győződve arról, hogy Blair volt az, aki meggyőzte a királynőt: térjen vissza Balmoralból Londonba és adjon utasítást arra, hogy a Buckingham palota zászlaját eresszék félárbocra.

A miniszterelnök ösztökélte arra is, hogy a televízióban méltassa a hercegnőt, mint kivételes, értékekkel teli embert. Az író a filmhez megnyerte mind Blairhez, mind a királynőhöz közel álló személyek támogatását, a neveket azonban nem fedte fel, mert -, mint nyilatkozta - nagy kockázatot vállaltak. Azt azonban hangsúlyozta, hogy "a film valójában tanulmány az ország két hatalmi formájának, az örökösödésen és a választásokon alapulónak a kapcsolatáról."

Erről a kapcsolatról keveset lehet tudni. Ha Londonban van mindkét fél, akkor hetente egyszer találkoznak, általában a Buckingham palotában. Más nincs jelen és egyikük sem fedi fel, hogy miről beszélnek. A királynőnek állítólag Blair szimpatikusabb, mint Margaret Thatcher volt, ez azonban nem sokat jelent - írta a Corriere della Sera című olasz napilap.

A rendező ezúttal is, mint Az alku esetében. Stephen Frears, a Veszedelmes viszonyok alkotója lesz. Blairt újra Michael Sheen személyesíti meg, a királynőt pedig olyan sztár, akit különösen szeretnek az angolok: Dame Helen Mirren, akit a magyar néző még az Excalibur Morgana tündéreként ismert meg. Mirren arról is nevezetes, hogy fiatal korában sokat vetkőzött, ezúttal azonban természetesen felöltözve marad.

Morgan azt nyilatkozta, hogy reméli: sikerült jó érzékkel, intelligensen ábrázolni szereplőit. Ügyvédek csapata tanulmányozza mindenesetre a forgatókönyvet, hátha célszerű mégis kihúzni belőle valamit.

Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2025. január. 05. 07:00

És akkor dunai kilátás ezerötér' érdekel, Bástya?

Lekordonozták a Halászbástyát, hogy pénzt szedjenek a dunai panorámáért, aztán a közfelháborodás elsöpörte az egészet. Történelmi csúcsra ért a magyar háztartások eladósodottsága, miközben milliárdokat pumpálnak az Eximbankba. Egyre furcsább Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye, Tiborcz István győri üzlettársa deszkával és cukorkával repül rá Paksra, Nagy Márton testvérének köre meg napelemparkot épít. Merre lesz a Mere? Ez a HVG első heti gazdasági összefoglalója 2025-ben.