Film készül II. Erzsébet és Tony Blair viszonyáról
Peter Morgan angol író újra olyan tv-filmhez írt forgatókönyvet, amely - mint két évvel ezelőtti műve, Az alku (The Deal) - sok vitát indíthat el.
Az új film a demokrácia és a monarchia közötti viszonyról szól, a Lady Diana halálát követő események fényében. Morgan meg van győződve arról, hogy Blair volt az, aki meggyőzte a királynőt: térjen vissza Balmoralból Londonba és adjon utasítást arra, hogy a Buckingham palota zászlaját eresszék félárbocra.
A miniszterelnök ösztökélte arra is, hogy a televízióban méltassa a hercegnőt, mint kivételes, értékekkel teli embert. Az író a filmhez megnyerte mind Blairhez, mind a királynőhöz közel álló személyek támogatását, a neveket azonban nem fedte fel, mert -, mint nyilatkozta - nagy kockázatot vállaltak. Azt azonban hangsúlyozta, hogy "a film valójában tanulmány az ország két hatalmi formájának, az örökösödésen és a választásokon alapulónak a kapcsolatáról."
Erről a kapcsolatról keveset lehet tudni. Ha Londonban van mindkét fél, akkor hetente egyszer találkoznak, általában a Buckingham palotában. Más nincs jelen és egyikük sem fedi fel, hogy miről beszélnek. A királynőnek állítólag Blair szimpatikusabb, mint Margaret Thatcher volt, ez azonban nem sokat jelent - írta a Corriere della Sera című olasz napilap.
A rendező ezúttal is, mint Az alku esetében. Stephen Frears, a Veszedelmes viszonyok alkotója lesz. Blairt újra Michael Sheen személyesíti meg, a királynőt pedig olyan sztár, akit különösen szeretnek az angolok: Dame Helen Mirren, akit a magyar néző még az Excalibur Morgana tündéreként ismert meg. Mirren arról is nevezetes, hogy fiatal korában sokat vetkőzött, ezúttal azonban természetesen felöltözve marad.
Morgan azt nyilatkozta, hogy reméli: sikerült jó érzékkel, intelligensen ábrázolni szereplőit. Ügyvédek csapata tanulmányozza mindenesetre a forgatókönyvet, hátha célszerű mégis kihúzni belőle valamit.