2005. január. 20. 19:21 MTI Utolsó frissítés: 2005. január. 20. 19:25 Világ

Dzurinda szerint Gyurcsány autonómia-felvetése elhibázott lépés

Elhibázott lépésnek nevezte Gyurcsány Ferenc autonómia-felvetését Mikulás Dzurinda csütörtökön a szlovák parlamentben.

A szlovák kormányfő képviselői kérdésre válaszolva ezzel kapcsolatosan úgy fogalmazott, hogy magyar kollégája "nem lépte túl elődeinek árnyékát, amikor nacionalista kártyát kijátszva" autonómiát javasolt a szlovákiai magyaroknak. Dzurinda szónoki kérdésként felvetette: vajon miért javasolt autonómiát a magyar miniszterelnök a határon túli magyaroknak a kettős állampolgárság népszavazáson elbukott intézménye helyett? Saját válasza szerint Dzurinda úgy látja, hogy az okokat a magyar belpolitikában kell keresni: Gyurcsány így igyekszik választókat szerezni.

- Sajnálatos módon a magyar miniszterelnök annak bizonyságát nyújtotta, hogy Magyarország politikai vezetői "sem a valóságát, sem jogi kereteit nem értik annak a közösségnek, amelynek jómaguk is a tagjai" - utalt az Európai Unióra Dzurinda, aki szerint ezzel a szemlélettel a magyar vezetők Magyarország érdekeinek ártanak.

A szlovák kormány eddig sem tárgyalt, és a jövőben sem óhajt tárgyalni olyan ügyekről, amelyek etnikai elven alapuló autonómia kialakulásához vezethetnének - mondta a szlovák miniszterelnök, és hangsúlyos határozottsággal utasította vissza az autonómia minden lehetséges formáját, egyszersmind a "nacionalista játékstílust" és a nacionalista szenvedélyek felkorbácsolására alkalmas kijelentéseket.

Szavai szerint "Szlovákia ugyan nem fogja lekicsinyelni az ilyen megnyilvánulásokat, de holmi provokációkra nem is fog ráharapni" - élt ismét korábbi szóhasználatával a szlovák miniszterelnök, aki néhány napja Ivan Gasparovic köztársasági elnökkel és Pavol Hrusovsky házelnökkel együtt és egyszerre már hasonlóképpen reagált a történtekre.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.