2004. december. 21. 16:25 MTI Utolsó frissítés: 2004. december. 21. 16:34 Világ

Reális lehetőség az erdélyi kulturális autonómia

Reális lehetősége van annak, hogy a következő fél évben komoly lépések történjenek a romániai magyarság autonómiájának kérdésében - mondta a magyar külügyminisztérium politikai államtitkára.

Bársony András üdvözölte az új román államfő, Traian Basescu hétfői nyilatkozatát, amely szerint az elnök az autonómia biztosításában látja az európai integrációs folyamat hatékonyságának növelését Romániában.

"A magyar politikának érdemes a kulturális autonómia gondolatával foglalkozni. A megalakuló új román kormánnyal a kapcsolatfelvétel egyik napirendi pontja lehet ez, természetesen az RMDSZ álláspontjára alapozva" - fogalmazott a külügyi államtitkár.

A kulturális autonómia kérdését Medgyessy Péter volt miniszterelnök, utazó nagykövet is felvetette, amikor kedden Budapesten Pierre Moscovicivel, az Európai Parlament francia alelnökével tárgyalt. Ez az előző miniszterelnök Magyar Rádiónak adott, kedden sugárzott interjújából derült ki.

Bársony András úgy vélte, ha az RMDSZ kormányzati tényező, koalíciós partner lesz Romániában, akkor az autonómia kérdésében a magyar kormány számára az a kiindulási pont, hogy az RMDSZ milyen álláspontot foglal el ebben a kérdésben.

Mint mondta, már a jövő év legelején sor kerülhet magyar-román külügyi megbeszélésre. A külügyi államtitkár beszámolt arról, hogy ő is találkozott hétfőn Pierre Moscovicivel, aki a Románia csatlakozásáról szóló zárójelentést készítette.

"Moscovici teljes mértékben egyetértett a Románia EU-csatlakozását támogató európai parlamenti határozathoz benyújtott magyar javaslatokkal. Az EP alelnöke személyesen elkötelezett abban, hogy szigorúan ellenőrzik majd, Bukarest betartja-e vállalt kötelezettségeit a környezetvédelem terén" - jelentette ki Bársony.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.