2004. május. 17. 14:09 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Európai Bizottság: Amerikába repülhetnek a légi utasok adatai

Az európai légitársaságok hozzáférhetővé tehetik az amerikai hatóságok számára az Egyesült Államokba tartó utasaik adatait.

A döntés annak ellenére született, hogy az Európai Parlament (EP) kifogást emelt a bizottság és az amerikai belbiztonsági minisztérium közötti tárgyalásokon létrejött megállapodás ellen. Az EP-képviselők úgy foglaltak állást, hogy az egyezség nem szavatolja megfelelően az utasok adatainak védelmét, ezért az Európai Bíróságtól kértek értelmező véleményt annak alkalmazhatóságáról.



A brüsszeli bizottság (EB) ezzel szemben úgy véli, hogy az adatvédelemre vonatkozó uniós irányelv alapján a megállapodás kielégítő védelmet nyújt, egyszersmind kiegyensúlyozott megoldást jelent a több mint egy éve folyó tárgyalásokon felmerült problémákra.



A tárgyalásokat a bizottság részéről vezető Frits Bolkestein belső piaci ügyekért felelős biztos szerint a létrejött megállapodást a tagállamok is támogatják. A döntést pedig meg kellett hozni, különben az a veszély fenyegetett volna, hogy az amerikaiak visszavonják az adatok védelmére adott garanciáikat, ez pedig jogbizonytalansághoz, végső soron káoszhoz vezetett volna a transzatlanti légi közlekedésben.



Az EB szerint az Egyesült Államok részéről vállalt kötelezettségek alapján az eredetileg tervezettnél kevesebb személyes adat kerül az amerikai hatóságokhoz, ezeket sokkal rövidebb ideig tárolják, és korlátozottabb körben használhatják fel.



Az európai légitársaságok már egy éve kénytelenek az amerikai hatóságok rendelkezésére bocsátani a foglalási rendszerükben tárolt adatokat, mert ennek híján súlyos pénzbírságokkal, illetve leszállási jogaik megvonásával kellett volna számolniuk.

(MTI)
Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.