Vélemény Zentai Péter 2011. június. 27. 12:58

Halló! Kitört az olajháború?

Amerika hadüzeneteként értékeli a lapunknak adott interjúban egy világhírű arab szakértő a Nemzetközi Energiaügynökség döntését, miszerint felszabadít és piacra visz egy – egyelőre kicsiny – mennyiséget stratégiai olajkészleteiből. Whalid Khadduri, a kőolaj világpiaca és a közel-keleti és más geopolitikai fejlemények összefüggéseit tanulmányozó legjelentősebb agytröszt, a Middle East Economic Survey alapítója szerint a cél: az OPEC, az Olajexportáló Országok Szervezete hatalmának végleges megtörése. Nekünk, magyaroknak ebben az olajháborúban mindenesetre érdemes Amerikának szurkolnunk.

Zentai Péter: Nem gondolja, hogy nevetségesen kevés kőolajat szabadítottak fel a stratégiai készletekből az olajpiac stabilizálására? Mindössze 60 millió hordóval? Ennyit, ha jól tudom, a világ fél nap alatt megtermel.

Whalid Khadduri: Egy szavával sem tudok egyetérteni. Azt határozták el, hogy egy hónapon át naponta 2 millió hordót visznek piacra. Azt tapasztaljuk, hogy a bejelentést követően öt-hét százalékot estek a világpiaci árak, és olcsóbb lett az üzemanyag világszerte a benzinkutaknál. Ez azt jelzi, hogy egyáltalán nem csekély mennyiségről van itt szó. Mellesleg a napi össztermelés a világban nem százhúsz millió hordó – ahogy ön sejteti – hanem csak nyolcvan.

Z. P.: Elismerem, hogy nem vagyok olajpiaci szakértő. De mi lesz, ha letelik a hatvan nap?

W. K.: Nézze, itt és most világpolitikai és világgazdasági szempontból roppant jelentőségű dolgoknak vagyunk tanúi. A világgazdasági élénkülés ugyebár nagyon törékeny, és csupán néhány nyugati országban érződik. Japán, az Egyesült Államok és egy sor nyersanyagszegény, de gazdaságilag fontos ázsiai ország megint bajban van: a folyamatosan emelkedő nyersanyagárak, mindenekelőtt a kőolajé, kiszámíthatóan le fogja állítani az épp beindult növekedést. Biztosra vehető, hogy a hordónkénti 120-130, esetleg 150 dolláros olajár – mert bizony ebbe az irányba fejlődnek a dolgok – inflációt fog beindítani. E fejleményekkel előbb-utóbb rosszul jár mindenki: fogyasztó importáló és termelő exportáló egyaránt.

Túry Gergely

Z. P.: Az energiaügynökség beavatkozása tehát – gondolom – jelzésértékű volt. Jelezték, hogy ilyesmire máskor is számítani kell, ha beindulnak az árak a hordónkénti 120 dollár irányába, ahogy ez az elmúlt hetekben is történt.

W. K.: Igen, jelzésértékű is. De nem csak az. Itt kőkemény politikáról, részben amerikai, részben világpolitikáról van szó. Bármennyire is csökkenőben az Egyesült Államok jelentősége, azért mégiscsak a világ legfontosabb gazdasága és katonai hatalma marad. A világgazdasági konjunktúrát erősen befolyásolni képes belső fogyasztás az Egyesült Államokban most már nyilvánvalóan veszélybe kerül, ennek beláthatatlan következményei lehetnek.

Z. P.: Például az, hogy nem választják újra jövőre Barack Obamát.

W. K.: Ezzel a megjegyzésével történetesen egyet tudok érteni. A Nemzetközi Energiaügynökség piaci intervencióját valóban az amerikai kormány erőltette. Mondhatjuk bátran: Amerika nyomására történt, ami történt. Naivitás lenne feltételezni, hogy az amerikai belpolitikának, a jelenlegi washingtoni kormány pozícióromlásának, Obama népszerűségcsökkenésének nem volt szerepe ebben. De nem győzöm eléggé hangsúlyozni, hogy egy ennél is komolyabb játék húzódik meg a háttérben. A nyugatiak és néhány más ország szándéka az Olajexportáló Országok Szervezete, az OPEC hatalmának hosszabb távú megsemmisítésére, pontosabban annak érdekében, hogy az OPEC ne kerüljön bizonyos országok ellenőrzése alá.

Z. P.: Hadüzenet az OPEC címére?

W. K.: Lehet így is fogalmazni, bár én inkább azt mondanám árnyaltabban, hogy háború indult az OPEC bizonyos hangadói ellen, akik megpróbálják átvenni az ellenőrzést a szervezet felett. Mindenekelőtt Irán, Venezuela és részben Algéria számít puccsistának. Ez utóbbiak az elmúlt hónapokban nem voltak hajlandók belemenni a termelés növelését, az árak csökkentését célzó lépésekbe, amelyeket az amerikaiak fő szövetségese, Szaúd-Arábia javasolt elsősorban. Sőt, a termelés további visszafogását akarták, akarják keresztül vinni, és ennek érdekében próbálnak nyomást gyakorolni más OPEC-tagokra és más termelőkre: Indonéziára, Nigériára, sőt megkörnyékezték az oroszokat is. Irán és Venezuela mindenesetre stratégiai partnerré vált, mindkettő érdeke a nyugati világ gyengítése, illetőleg egyre magasabb olajjövedelmekkel stabilizálni saját rendszerét.

AP

Z. P.: Mármint a diktatúrát. Viszont velük szemben egy másik nagy és fontos olajtermelő diktatúra, Szaúd-Arábia és a hozzá kapcsolódó Kuvait és az Emirátusok messzemenően képviselik az amerikai érdekeket.

W. K.: Iránnak azonnal van szüksége a sok pénzre, és azonnali károkat akar okozni a Nyugatnak. Amerikát ütésképtelenné szeretné tenni, vagy legalábbis olyanná, hogy ne legyen képes Iránnal szemben fellépni. A szaúdiak messzebbre látnak: értik, hogy ők maguk is a stabil olajárakkal járnak jól. Ezen túlmenően azt is világosan látják, hogy Egyiptomban, Tunéziában, Jemenben, Szíriában, tehát a nem olajtermelő arab országokban szintén az infláció a legsúlyosabb probléma, a forradalmi helyzetet csitíthatják az alacsonyabb árak. Valójában az történt, hogy az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia összefogott, és meghatározó módon befolyásolta a Nemzetközi Energiaügynökséget a következő üzenettel: ha Irán és társai belső puccsal átvennék a hatalmat az OPEC-ben, akkor az OPEC megszűnik az árak fő irányítója lenni, helyét minden további nélkül átveheti a Nemzetközi Energiaügynökség.

Z. P.: És az oroszok, a világ ugyancsak nagy olajtermelői? Vajon őket nem sújthatja az amerikaiak sugallta piaci beavatkozás? Egyébként pedig, megfordítva a dolgokat: a világnak nem az használna igazán, ha jó magasan maradna az olajár, és ezzel mindenki rákényszerülne a takarékosságra és az alternatív energiaforrások hasznosítására?

W. K.: Oroszország e tekintetben ugyanúgy gondolkodik, ahogy Szaúd-Arábia. Az orosz devizatartalékokat nem rengetik meg a mesterségesen kordában tartott árak, sőt, Moszkva hosszú távú stratégiai érdekei szintén csak akkor valósulhatnak meg, ha megfelelő szinten marad a Nyugat vásárlóereje. A nyugati konjunktúra összeomlása, az újabb recesszió - objektíve - minden olajtermelőnek kárt okoz. Az alternatív energiaforrások - a szél, a nap, a biomassza - valójában a jövő zenéje, amire széles körben hasznosulnak, a fejlett világ összeroppanhat. Hogy ez ne történjen meg, a jelenleginél is alacsonyabb, mintegy 90 dolláros hordónkénti árra van szükség, és arra, hogy ez az ár stabil is maradjon, ne legyenek radikális kilengések.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?