Jön a jobboldal évtizede?
Az EP-választások eredményei alapján nem kell nagy jóstehetség a jobboldal áttöréséről beszélni. Orbán Viktor először Tusnádfürdőn, majd a Magyar Nemzetben fejtette ki, az áttörésnél is többről, új európai jobboldali korszak kirajzolódásáról van szó. Írásának következtetéseit Lendvai Ildikó igyekezett cáfolni. Ám a legérdekesebb vitakérdés továbbra is adott: vajon tényleg konzervatív korszak elé nézünk? Vajon az előttünk álló évtized a jobboldal évtizede lesz? - teszi fel a kérdést Jeskó József, a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa.
Ha a legutóbbi EP választások eredményét vizsgáljuk, azok megerősítik Orbán megállapításait. Európában a baloldal még ellenzéki pozícióból sem tudott szinte sehol sem nyerni, az elmélyülő válság és az európai választásokra oly jellemző protest magatartás sem segített, a szocialista, szociáldemokrata pártok – ellenzéki vagy kormányzati pozíciótól függetlenül – szinte mindenhol vereséget szenvedtek.
Tovább árnyalja a képet, ha a legfrissebb brit, német, francia, olasz vagy akár spanyol közvéleménykutatási eredményekre pillantunk: az MSZP mélyrepüléséhez hasonló alacsony mutatókat meghaladja ugyan Európa baloldali pártjainak a népszerűsége, de így is szinte mindenhol elmaradnak a riválissal szemben. Holott a legnagyobb jóindulattal sem beszélhetünk a válságkezelés valamely egységes jobboldali stratégiájáról. Már maga a megnevezés is nehézkes, hiszen konzervatívoknak, kereszténydemokratáknak, jobboldaliaknak, polgári demokratáknak is nevezik ezeket a pártokat, politikusokat. A híradások tanúsága szerint gyakran mást gondolnak a gazdaságélénkítésről, a monetáris stabilitásról vagy a növekvő társadalmi egyenlőtlenségek kezeléséről.
A megoldást alighanem a pártok adaptivitási képességének, azaz a külső környezethez való alkalmazkodásának környékén kell keresgélni. Az alkalmazkodási versenyben egy évtizeddel ezelőtt a baloldal hatalmas előnyt élvezett: az angol „New Labour”, a német „Neue Mitte” határozta meg az európai politikát. Bár a jobboldali pártok sikerei mögött nyilván ott van, hogy ez a fajta szociáldemokrata gondolatiság kifulladt, illetve neoliberális elemekkel telítődött, mégis, a jobboldal reneszánsza mögött élesen kirajzolódnak az alkalmazkodás érdekében tett lépések is. Szervezeti szinten jó példa a francia jobboldal egységesítése az évtized elején, ideológiai téren az angol toryk új konzervatív értékeket megfogalmazó politikája. A kormányzati hatékonyságot tekintve kiemelhetjük a német kereszténydemokraták rugalmas koalícióképességét is.
Nicolas Sarkozy, Angela Merkel és Silvio Berlusconi. Triumvirátus. © AP |
A magyar pártrendszerre tekintve, számos, az európai trendekhez hasonló folyamat tanúi lehetünk. A magyar baloldal az adaptivitás valamennyi területén rendkívül rosszul teljesít. Gyurcsány megkísérelte a számos platformot, erőcsoportot felölelő szocialista párt egyközpontúvá alakítását, amely csak arra volt jó, hogy a vezér távozásával az MSZP-ben szervezeti káosz lett úrrá. Ezzel hirtelen eltűnt Orbán ellensúlya, a baloldalon nincs és úgy tűnik egyelőre nem is lesz egyértelmű vezér, aki a médiában a társadalom számára megjelenítené a párt politikáját. (Tudományosan megfogalmazva a párt perszonális adaptivitása is rendkívül alacsony szinten van).
Az ideológiát tekintve is teljes a káosz: a brit Munkáspárttól importált harmadikutas szocializmus valójában soha nem vált az MSZP sajátjává, a Bajnai-kormány intézkedéseinek ellensúlyozására egy-egy prominens politikus megpendíti ugyan a hagyományos baloldali értékekhez való visszatérés igényét, azonban emögött sem szilárd politikai akarat, sem anyagi fedezet nincs. Kommunikációs szempontból a párt régóta komoly hitelességi problémákkal küzd. Nem is kell feltétlenül Őszödre gondolnunk, ott vannak az elmúlt évek botrányai: a Zuschlag-ügy, Hunvald György letartóztatása vagy a gigaberuházásokhoz köthető visszaélések. Ezek az elemek együttesen oda vezettek, hogy az MSZP – úgy tűnik, – középtávon elbukta az alkalmazkodási versenyt, egy lefelé tartó spirálba került, lassan nemcsak a Fidesszel, hanem már a Jobbikkal szemben is.
Igazságtalanok lennénk azonban, ha a Fidesz sikereit kizárólag a rivális mélyrepülésének tudnánk be. A Fidesz már korántsem ugyanaz a párt, amely elveszítette a 2002-es választásokat. Szervezeti értelemben – a polgári körök révén – megtörtént egyfajta társadalmi beágyazódása. A pártalkotmány 2006-os módosítása egy monolitikus szerkezetű, de rendkívül hatékony struktúrát biztosít a jobboldali szövetségnek, amelynek élén egy megkérdőjelezhetetlen vezető áll. Orbán népszerűsége ráadásul az utóbbi időben növekszik, .nemcsak saját táborában, hanem az egész közvéleményt tekintve is. A párt komoly erőfeszítéseket tett, hogy javítson nemzetközi megítélésén és elvegye a baloldaltól az európéer szerepkört. Uniós parlamenti képviselői rendkívül aktívak, Schmitt Pált a minap választották meg a testület egyik alelnökének. Összességében a két egymást követő ellenzéki ciklus nem telt haszontalanul a Fidesznél, alkalmazkodási képességük jelenleg messze meghaladja a szocialistákét.
A címben feltett kérdésünkre, hogy a jobboldal évtizede lesz a következő, persze teljes biztonsággal nem adhatunk választ sem Európát, sem Magyarországot illetően. A rengeteg kockázati tényező miatt nehéz osztani a Fidesz elnökének sommás véleményét a baloldal teljes eltűnéséről. Inkább újraformálódik, elég csak az alapvetően ehhez a táborhoz köthető zöldpártok megerősödésére utalni.
Tény, a világgazdasági válság, a vén kontinens mélyülő demográfiai és politikai problémái olyan kihívások elé állítják a politikai erőket, amelynek megfelelni csak rugalmas és határozott válaszokkal, ha úgy tetszik, adaptív képességekkel lehet. Ebben a jobboldal jelenleg hatalmas előnyt szerzett, részben saját teljesítménye, részben a baloldali politika ideológiai, kormányzati ballépései miatt.
Magyarországon – mivel a szociálliberálisok gyakorlatilag teljes zsákutcába kormányozták önmagukat – ezek a jelenségek hatványozottabban jelentkeznek. Az SZDSZ végnapjait éli, az MSZP számára pedig a lefelé tartó spirálból, úgy tűnik, csak egy valóban mély, a pártélet minden aspektusára kiterjedő újjáalakulás jelenthet kiutat. Ráadásul a politikai váltógazdálkodás 2006-os megtörése is – a magyar politikai élet többpártrendszerű szakaszára egyébként oly jellemző – elnyúló ciklusok bekövetkeztét vetíti előre.
Jeskó József