2008. május. 22. 16:41 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. május. 22. 16:47 Vélemény

Egy különleges ember különleges könyve

Az elkövetkező napokban jelenik meg a HVG Kiadó jóvoltából az egykori FED-elnök, Alan Greenspan friss könyve. Az alábbiakban Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének a könyvhöz írt bevezető sorait olvashatják.

A zűrzavar kora
Greenspan könyve az interneten már megrendelhető. Kattintson.
Alan Greenspan különleges személyiség; nem azért, mert egy szegény közép-európai bevándorló család gyermekeként sikerült felküzdenie magát az amerikai gazdasági elit soraiba – az ilyen történetek nem egyedülállóak –, legalábbis az óceánnak azon a felén. Nem is azért különleges, mert elkötelezett republikánus létére egy demokrata elnök is bizalmat szavazott neki, hogy az amerikai központi bank elnökeként újabb kilenc évre folytassa munkáját, s ő hatékonyan és harmonikusan együtt tudott dolgozni demokratákkal és republikánusokkal egyaránt. Sőt azért sem tartom okvetlenül különleges embernek, mert tizennyolc éves Fed-elnöki mandátuma alatt emblematikus figurája lett az amerikai jegybanknak, érvei, véleménye és szavazata szinte súlyként nehezedett a Nyílt Piaci Bizottság többi tagjára. Nemcsak formálisan, hanem intellektuálisan is vezetőjévé, vizionáriusává tudott válni a jegybanktanácsnak.

Azt viszont már nem lehet nem különlegesnek tartani, hogy Alan Greenspan 18 éves jegybankelnöki működése alatt a világ egyik legfontosabb és legelismertebb gazdaságpolitikusává vált. Azon túl, hogy ezrek elemezték minden szavát és keresték bennük a jeleket a Fed várható politikáját illetően, szinte kritika és korlátok nélkül hittek és bíztak is benne. Elhitték neki, hogy amíg ő áll az amerikai monetáris politika kormányrúdjánál, addig a világgazdaság jó úton halad, és ha mégis letérne erről az útról, akkor a Fed megteszi azokat a szükséges lépéseket, amelyek visszasegítik a kiegyensúlyozott növekedés útjára.

Olvasmányaim során nemegyszer tapasztaltam, hogy történelmi szerepet betöltő híres emberek önéletírásainak kevés a relevanciája a mindennapjaink számára: csupán egy ember és nem az emberiség életének történései. Alan Greenspan ebben is más, könyve nemcsak, és nem elsősorban egy élet leírása, hanem a világgazdaság mintegy húsz évének története. Egy tapasztalt, kiegyensúlyozott és bölcs ember gazdaságfilozófiájának, világlátásának összefoglalása, amivel persze lehet, sőt talán kell is vitatkozni, de figyelmen kívül hagyni a makrogazdasággal, gazdaságpolitikával foglalkozó vezetők vagy szakértők számára komoly hiba volna. Talán e könyv hazai megjelenése is építőkocka lehet új, egy felelős, az ország hosszú távú gazdasági érdekeit szem előtt tartó, kormányokon átívelő magyar gazdaságpolitikai kurzus kiépítésében.

hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.