Such György Farkasházy elbocsátásáról
Farkasházy Tivadar állítását, miszerint elbocsátása egy politikai alku része lett volna, azaz ettől tették volna függővé a rádióelnök kinevezését, Such György kabarétréfának nevezte, és megállapította: Farkasházy túlbecsüli saját jelentőségét.
hvg.hu: Farkasházy Tivadar minapi elbocsátását a Rádióból a Magyar Hírlap csütörtöki számában adott interjújában a Rádió vezetésének adott „politikai megbízatásnak” nevezte, és szerinte az sem véletlen, hogy ezt 129 másik rádiós elbocsátásával együtt jelentették be: „így kisebb port ver fel az ügy”.
Szárszói emlék.
Such György: Farkasházy – életében feltehetően nem először – enyhén szólva túlbecsüli saját jelentőségét. Talán egy újabb kabarétréfáról van szó, mert ezt tényleg nem lehet komolyan venni.
hvg.hu: Ennél súlyosabb vádakat is megfogalmaz az említett interjúban: „az én eltávolításom egy rádiós vezető megválasztásának a feltétele volt” – állítja. Nyilvánvalóan önre céloz, hiszen a következőkben konkrétan is felpanaszolja, hogy „az elnök bármivel megvádolhatott engem és régi munkatársaimat”, és elhangzik költői kérdése is: „hogyan juthat uralomra ma Magyarországon egy olyan vezetés, amelynek fogalma sincs egy műfajról.”
S. Gy.: Figyelemreméltó az a gyávaság, ahogy Farkasházy csak homályosan célozgat, konkrét nevet nem említve, így akar a jogi felelősség alól kibújva megrágalmazni. De azért tanulmányozom, van-e lehetőség arra, hogy az említett inszinuációért bírósági elégtételt kérjek. Mint már sokszor elmondtam, kinevezésemkor semmiféle alkut, így különösen semmilyen személyekhez kapcsolódó alkut nem kötöttem, ez szemenszedett hazugság. A rádió létszámát több ütemben kb. 25 százalékkal csökkentjük. Két önkéntes program után, most négy ütemben csaknem 200 munkatársunktól kell megválnunk, ebbe a szórásba esett bele Farkasházy is. Mintegy 1000-1100 dolgozóval folytatjuk tovább a munkát.
A hvg.hu: Az ő munkahelyüket már nem fenyegeti veszély?
S. Gy.: Nehéz konkrét ígéretet tenni a jövendő létszámra, hiszen sok múlik a most előkészületben lévő médiatörvény tartalmától. Pillanatnyilag változóban van a médiaszabályozás. A digitalizálás következményeit sem ismerjük még, azt sem tudjuk, hány csatornán folyik majd a műsorkészítés. Mindesetre most a fenti létszámmal biztonságosan elő tudunk állítani minőségi tartalmakat.
hvg.hu: Az állami támogatás lefaragása mit jelentett konkrét számokban?
S. Gy.: Reálértéken - tehát az inflációs értékveszteséget bekalkulálva - az idén 2,5 milliárd forinttal kevesebbet kapunk, mint négy éve. Azaz negyedik éve kapjuk ugyanazt a kb. 13,5 milliárd forint éves hozzájárulást, amelynek azonban vásárlóértéke rohamosan csökkent. Ennek is egy jelentős hányada elmegy a műsorterjesztés finanszírozásra.
hvg.hu: És hogy állunk a kabaréval? A Karinthy-gyűrük tulajdonosai, önhöz címzett nyílt levélben a Rádió vezetésének szemére hányják, hogy „szembe menve az ésszerű gazdálkodás és műsorpolitika minden szabályával” ellehetetleníti a műfajt, felpanaszolják a kabaréműsorok, az ismétlések műsoridejének drasztikus csökkentését, és a döntések felülvizsgálatát kérik.
S. Gy.: Nem igaz, hogy megszüntetjük a kabarét, mint rádiós műfajt. A kabarécsütörtök valóban megszűnik. Ebben a heti kétórás műsorban ugyanis az elmúlt évtizedekben készült kabarétréfákat ismételgették, amolyan kívánságműsor jelleggel. A kabaréról ugyanakkor tudni kell, hogy úgynevezett "nagyjogos" műnek számít, vagyis az ismétléskor fizetni kell a szerzőknek és a közreműködőknek.
De nemcsak az anyagiakról van szó. Bizonyos értelemben a tartalom is kritizálható. Nem gondoljuk azt, hogy releváns tematika a Kádár-korszakban keletkezett, unos-untalan ismételt 30-40-50 kabarészámának ismételgetése. 2007-et írunk, rengeteg aktuális, a humoristák tollhegyére tűzhető, nyelvére való téma van. Új kabaré kell, mi a jövőben a szűkös forrásainkat inkább ezekre szeretnénk fordítani. Terveink szerint minden szombaton délelőtt 11-től lesz kabaré a Kossuth Rádióban. Mindez persze egyáltalán nem jelenti azt, hogy időnként ne lehetne leadni egy-egy válogatást az elmúlt évtizedek kabarétréfáiból.