Nyüzsi nyüzsi 2012. február. 02. 16:30

Már Hoffmann Rózsában sem bízhat az álamfő

Miközben a Semmelweis Egyetem öttagú tényfeltáró bizottságának egészen március 28-ig van ideje elkészítenie...

Miközben a Semmelweis Egyetem öttagú tényfeltáró bizottságának egészen március 28-ig van ideje elkészítenie jelentését az álamfő doktori disszertációjának mibenlétéről, eredetiség-arányáról, addig nem várt helyről került újabb homokszem a Schmitt-féle plágium elkenésének gépezetébe (Magyar Demokrata: "A jelek szerint ugyanis valaki valóban lopott. És nem az elnök volt az").

A Heti Válasz legújabb számában nem más, mint az oktatási államtitkár küldött félreérthetetlen üzenetet az államfőnek, pontosabban a Schmitt Pált lehetővé tévő kormánypártnak. "Mostanában gyakran szembesítik egy körlevelével, amelyet a szakdolgozatok tisztességével kapcsolatban intézett végsős egyetemistákhoz. Mit gondol, ha valakiről kiderül, hogy a doktori disszertációjában plágiumot követett el, maradhat köztársasági elnök?" - kérdi a kormányközeli hetilap bátran Hoffmann Rózsától.

"A disszertáció megítélése nem feladatom" - így nyit válaszával a politikus, hogy aztán a bekezdés végére fokozatosan mégiscsak megítélje valahogy a történteket. "A körlevelet jó egy éve küldtük szét az egyetemeknek, mert elfogadhatatlannak tartottam, hogy egyes cégek szakdolgozatok megírására szerveződnek, és ezt a 'szolgáltatást' hirdetni merik. A tudományos dolgozatok tisztaságával kapcsolatban a véleményem nem változott: ugyanez volt évtizedekkel ezelőtt is, amikor gimnáziumban vagy egyetemen tanítottam" - ad bepillantást gondolkodásmódjának kontinuitásába Hoffmann Rózsa, hogy aztán a végére belecsapjon az álamfő lecsójába.

"Az embernek a saját munkáját kell beadni; minden más csalás. A tudomány szempontjából ugyanakkor megkövetelik az idézetek, a hivatkozások és az utalások sokaságát" - adja meg a kegyelemdöfést az államtitkár Schmitt Pálnak.

Ez igen jelentős pálfordulás az államtitkártól és hivatalától, hiszen úgy két hete még a hvg.hu-nak azt üzenték: nem kívánnak állást foglalni, "az ügyben a Köztársaság Elnöki Hivatala az illetékes." Sőt, tavaly márciusban Hoffmann Rózsa még kifejezetten szükségesnek látta megvédeni Schmitt Pált a kínos helyesírási malőrök tárgyában: szerinte aki élete során viszonylag keveset ír, "azzal könnyebben előfordul, hogy egy túlhajszolt állapotban nem koncentrál a helyesírási szabályokra és becsúszik egy-egy helyesírási hiba”. Hangsúlyozta: "ez nem jelenti azt szükségképpen, hogy nem tud helyesen írni, egyszerűen nem figyelt oda."

Mint azt a hvg.hu kellőképpen dokumentálta, a Schmitt-disszertáció legnagyobb része, mintegy 180 oldal egy bolgár sportkutató, Nikolaj Georgiev francia nyelvű munkájának fordítása és átvétele. Török Gábor politológus laptársunknak az ügyről úgy nyilatkozott:  "Az ilyen típusú botrányok működését látva úgy érzem, minden, ami eddig történt, az a hivatalvesztés, a lemondás vagy lemondatás irányába halad. Lehet, hogy lassabb a koreográfiája, mint ahogy Németországban történtek az események, de az irány azonos. (...) Szerintem március 28-a után új időszámítás következik és engem nagyon meglepne, ha Schmitt Pál a nyári szabadságára még köztársasági elnökként mehetne."

Hirdetés