2013. február. 07. 13:16 Tallián Miklós Utolsó frissítés: 2013. február. 07. 16:10 Nyüzsi

Török lecke

Törökország a példaképünk? Akkor mégis mit csinálnak maguk?

Orbán Viktor szerint Törökország példakép Magyarország számára.

Ennek nagyon örülök, mert szerintem is. Mivel például Törökország a kilencvenes évek óta lassan, de biztosan halad a stabil piacgazdaság kiépülésének útján, amit a jelenlegi török miniszterelnök is aktívan támogat, politikájának egyik kulcseleme az átláthatóbb, egyszerűbb, kisebb állami szabályozás, és a befektetésekhez kedvező környezet kialakítása. Nézzük meg, így van-e ez Magyarországon is!

Aztán például ott van az állami vállalatok kérdése is. Törökországnak volt egy legendásan rossz hírű, borzasztó szolgáltatásokat nyújtó, sok balesetet szenvedő nemzeti légitársasága. Azonban nem nemzeti összefogással próbálták megmenteni, hanem befektetéssel, privatizációval (ma az állam kisebbségi tulajdonos csak), és Amerikában tanult menedzserekkel. Mára a Turkish Airlines vastagon nyereséges, és közkedvelt. Nézzük meg, mi történt a magyar állami légitársasággal!

Arról nem is beszélve, hogy Törökország ugyan nem egy svéd vagy német értelemben vett európai állam, de politikai kultúrája összehasonlíthatatlanul közelebb van Európához, mint mondjuk Oroszországé, vagy a kormány által nagyra tartott belső-ázsiai diktatúráké. Nézzük meg, Magyarország vajon melyik példát követné inkább!

Tényleg érdemes lenne Törökországtól tanulni. Mondjuk kezdhetné a kormány.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.