Vállalat + Vezető hvg.hu 2016. augusztus. 02. 10:39

Nemcsak az építőipari cégek száma, nyereségük is csökkent

Tavaly tovább csökkent az építőipari cégek száma, és összesített nyereségük is elmarad az egy évvel korábbitól, ugyanakkor az Opten szerint kedvező változás is érzékelhető a szektorban: a cégek kintlevősége 2013-as év adataihoz képest csaknem a felére, míg a 2014-es adatokhoz képest is mintegy 22 százalékkal csökkent.

A tavalyi csúcsok után idén az első félévben csökkenést mutat a megszűnő vállalkozások száma az építőiparban. Az első félévben összesen 2950 társaság szűnt meg az ágazatban, ami 13 százalékkal elmarad a tavalyi első féléves értéktől. Az építőiparban működő cégek közül nagyjából minden 9. szűnik meg 1 éven belül, ezek csaknem 20 százaléka felszámolás útján. „A szektorban kétségtelenül megindult egyfajta tisztulás és átrendeződés, azonban a felszámolási arány tekintetében az építőipar még mindig az egyik legveszélyeztetettebb ágazat” – mondja Pertics Richárd, az Opten céginformációs igazgatója.

Az ágazatban azonban egyfajta optimizmus is megfigyelhető, hiszen az újonnan alapított cégek száma, közel 30 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában regisztrált értéket. „Noha a megszűnések száma csökken és az újonnan alapított cégek száma nő, összességében még mindig csökken az ágazatban tevékenykedő cégek száma, így egyfajta lassú tisztulásról beszélhetünk” – véli Pertics.

Dupla annyi cég szűnik meg, mint amennyit alapítanak

Több mint 13 ezer új céget alapítottak 2016 első félévében, ami 7,6 százalékos növekedés az előző évihez képest, de közben közel 25 ezren húzták le a rolót.

Bár az ágazat összesített 2015-ös nyeresége 13 százalékkal kevesebb, mint az előző évben volt, mindenképp megfigyelhető némi kedvező változás is a szektorban. A cégek kintlevősége 2013-as év adataihoz képes csaknem a felére, míg a 2014-es adatokhoz képest is mintegy 22 százalékkal csökkent. „A cégek kintlévőségeinek ilyen mértékű csökkenéséhez jelentős mértékben járulhatott hozzá a fizetési határidők rövidülése, illetve az elektronikus építési naplók bevezetése is – teszi hozzá az Opten igazgatója.

Szakemberek szerint a magas adók és járulékok, a szakemberhiány és a kereslet hiánya az, amik együttesen visszafogják az építőipart – áll a közleményben.